Nadciśnienie tętnicze | Ochoroba.pl
05.12.2020 Dziś imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Wiedza użytkowników: choroby

Nadciśnienie tętnicze

avatar
Autor:
Wiek:
42 lat
Miasto:
Płeć:
mężczyzna
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Szacuje się, że na nadciśnienie tętnicze choruje prawie połowa osób w starszym wieku.

Kto jest narażony?

Ryzyko wystąpienia tej choroby zwiększa:

  • palenie tytoniu,
  • nadwaga,
  • wiek,
  • stres,
  • nadużywanie alkoholu,
  • brak ruchu,
  • spożywanie dużych ilości soli.

Statystyki pokazują, iż więcej mężczyzn niż kobiet zapada na tę chorobę. Wyraźnie ilość zachorowań jest też związana z wiekiem (jest to częsta choroba po 60 roku życia) oraz z występowaniem w rodzinie tego schorzenia. Prawdopodobnie istnieją pewne genetyczne uwarunkowania wystąpienia tej choroby. Pojawienie nadciśnienia tętniczego bywa jednak związane również z wystąpieniem niektórych chorób, takich jak np. choroby nerek, nadnerczy, choroby tarczycy.

Jaki jest normalny poziom ciśnienia tętniczego?

Za optymalny poziom ciśnienia tętniczego uznaje się poziom: 120/80 mm Hg. Ciśnienie poniżej 140/90 mm Hg możemy uznawać za prawidłowe. Ciśnienie wyższe od tej wartości oznacza wystąpienie nadciśnienia tętniczego. Ciśnienie tętnicze powinno mierzyć się przynajmniej raz do roku, a jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, pomiaru powinniśmy dokonywać znacznie częściej. Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, naczyń oraz wylewu krwi do mózgu. Dlatego jeśli stwierdzimy u siebie nadciśnienie powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Objawy

Niestety w początkowej fazie choroby nie ma zazwyczaj żadnych objawów. Objawy pojawią się dopiero później, gdy nadciśnienie wyrządzi już w organizmie określone szkody. Są to objawy innych chorób. Dlatego tak często zaleca się mierzenie ciśnienia tętniczego. Wczesne wykrycie pozwala na rozpoczęcie leczenia. Niekiedy chorzy skarżą się na bóle głowy (np. poranne) i duszności, kołatania serca, ucisk w klatce piersiowej i szybkie zmęczenie przy wysiłku fizycznym. Przy wysokim nadciśnieniu pojawiają się zaś ciężkie bóle i zawroty głowy, przemęczenie, nieregularne bicie serca oraz kłopoty z widzeniem. Pamiętajmy też, że jednorazowy pomiar nie jest jeszcze miarodajny. Żeby stwierdzić nadciśnienie tętnicze trzeba wykonać wiele pomiarów, w różnych porach dnia. Ponadto prawidłowego rozpoznania choroby dokonać może jedynie lekarz.

Leczenie

Nie leczone nadciśnienie prowadzi do zmian w wielu narządach i tkankach (w sercu, mózgu, nerkach). Może stać się przyczyną udaru mózgu. Prowadzi do rozwój choroby wieńcowej i zwiększa ryzyko zawału. Powoduje nasilenie miażdżycy. Nadciśnienie tętnicze jest wciąż chorobą nieuleczalną, którą można jednak kontrolować. Zalecane jest leczenie farmakologiczne oraz odpowiednia dieta i zmiany w stylu życia (np. zaprzestanie palenia papierosów, wysiłek fizyczny). Osobom z nadciśnieniem tętniczym zaleca się wysiłki fizyczne (dynamiczne) takie jak pływanie czy spacery. Jak już było wspomniane, również nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Większa ilość alkoholu powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. Jednak stwierdzono również, że regularne picie niewielkich ilości alkoholu (dwóch porcji na dzień, tj. 25 ml kieliszków wódki lub lampek wina) zmniejsza częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT