Jak hodować kiełki oraz jak je spożywać | Ochoroba.pl
05.12.2020 Dziś imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Wiedza użytkowników: zdrowe posiłki

Jak hodować kiełki oraz jak je spożywać

avatar
Autor:
Wiek:
42 lat
Miasto:
Płeć:
mężczyzna
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Jak hodować kiełki

Oto najprostszy sposób wyhodowania kiełków.

- Do 0,5 litrowego słoika wsypujemy 3 łyżki nieuszkodzonych nasion, np. rzodkiewki, lucerny, soczewicy, soi, fasoli lub nasion zbóż, zalewamy je wodą, a słoik przykrywamy gazą i obwiązujemy gumką.

- Nazajutrz rano odsączamy resztę wody przez gazę, a słoik przykrywamy ręcznikiem, bo kiełkowanie znacznie lepiej przebiega w miejscach ciemnych.

- Dwa razy dziennie zwilżamy nasiona wodą , a słoik ostrożnie obracamy, tak aby nasiona delikatnie rozprowadziły się przy ściankach słoika.

- Po dwóch dniach słoik wyjmujemy spod ręcznika, wystawiamy na pół godziny na działanie słońca, pod którego wpływem powstanie chłorofd oraz prowitamina A.

- Kiełki są gotowe do jedzenia, kiedy osiągną rozmiary 10 J5 mm długości, a kiełki lucerny - 30,50 mm.

Kto nie chce takiej hodowli prowadzić samodzielnie, ten może kupić w sklepach kiełki gotowe do spożycia.

W jaki sposób je spożywać?

Po pierwsze nie należy ich jeść zbyt dużo na raz. Na surowo spożywa się kiełki nasion roślin, które zwykle jada się w postaci surowej. Najlepiej spożywać surowe kiełki w kompozycjach surówek (np. z marchwi, pomidorów, selera); można je delikatnie przyprawiać majonezem.

Kiełki warto dodawać, kiedy przy pomocy sokowirówki robi się soki (np. z marchwi). Można nimi posypywać dania, bądź kanapki. Można je miksować dodając do soku pomidorowego lub innych napojów. Kiełki z nasion zbóż i słonecznika dobrze kojarzą się z owocami. Z kiełków fasoli można robić pastę, a nawet kotlety. Kiełki soczewicy i soi można gotować i dodawać do ryżu; skiełkowane nasiona soi gotują się znacznie krócej niż w postaci ziaren.Komentarze


Posty:
178
nie związana/y ze służbą zdrowia
Na temat znaczenia kiełków dla naszego zdrowia można poczytać też w poniższych artykułach: http://www.ochoroba.pl/artykuly/1035-zajady http://www.ochoroba.pl/artykuly/587-o-witaminie-e http://www.ochoroba.pl/artykuly/574-o-witaminie-b3

Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT