21.09.2023 Dziś imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca


Substancje zwiększające Metabolizm - Mity i FaktyPosty:
1

W meskim popularnym magazynie na temat zdrowia wyczytałem o sposobach na pożegnanie się z niechcianymi kilogramami (m.in potrawy zwiekszające matabolizm), niestety metody owe sformułowane zostały w "ogólniki"i w związku z tym miałbym kilka pytań do specjalisty żywieniowego (Pani dietetyk):

"Awokado zawiera potrzebny kwas oleinowy, który przyspiesza spadek wagi i pomaga zwycięsko odpierać ataki głodu"

Pyt: Nie są to owoce bardzo tanie, więc w jaki sposób przyspieszają spadek wagi (podkręcaja metabolizm?)? czy istnieją zamienniki awokado? i jakie zalecane tygodniowe/dzienne spożycie.

 

"Sałatka z czarnej fasoli, papryki, pomidorów, cebuli i kukurydzy z oliwą z oliwek oraz cytryną. Taka kombinacja przyniesie szybkie efekty w walce z balastem"

Pyt:  czy połączenie w jeden posiłek sałatkowy sprawia że owy zestaw ma większą "moc odzywczą", czy oddzielne spożycie produktów użytych do sałatki da ten sam efekt (np. rano pomidory, wieczorem paprykę itd.). czy połączenie tych konkretnych składników w jeden posiłek ma znaczenie?

 

"Cynamon - Ta przyprawa bardzo przyspiesza metabolizm. Pół łyżeczki dziennie wystarczy żeby w ciągu miesiąca spalić dodatkowy kilogram."

Pyt: gdzieś wyczytałem że ten sklepowy cynamon niekoniecznie jest zdrowy, jak to na dzień dzisiejszy jest z cynamonem, czy rzeczywiście może przyspieszyć metabolizm (w jakim stopniu), i czy pół łyzeczki dziennie to aby nie za duża dawka dla wątroby (niestety chodzi o cynamon sklepowy nie cejloński) . 

 

"Zielona herbata - jest w niej składnik który wchodzi w reakcję z kofeiną i przyspiesza utlenianie tłuszczu oraz metabolizm spoczynkowy o 20%"

Pyt: Czyli pijąc zieloną herbatę przed snem i dostarczajac kofeiny z kawy (powiedzmy w godzinach popołudniowych) zwiększe metabolizm spoczynkowy danego dnia o około 20% ?

 

"Sok marchwiowy - jest bogaty w błonnik i składniki przyspieszające spalanie tłuszczu. Wystarczy wypić jedną szklankę dziennie by w ciągu 12 tygodni zrzucić prawie 2kg."

Pyt: czy zjedzenie marchwi da ten sam efekt, ile zjesć tego warzywa by uzyskać równowartosc szklanki soku, czy tu chodzi tylko o ten błonnik który jest praktycznie w każdym warzywie, czy marchew (lub tylko sok z marchwii?)  ma jakąś ukrytą odchudzającą "moc"

 

"Mleko niskotłuszczowe - wapń zapobiega odkłądaniu się tłuszczu na poziomie komórkowym"

Pyt:  1 litr dziennie mleka 0%, czy nie zaszkodzi ? Czy jest jakaś zalecana dzienna norma spożycia mleka, uwielbiam mleko i produkty mleczne (wybieram te niskotłuszczowe) dlatego bardziej pytam o przedawkowanie niz niedobór.

 

"Kwas octowy - dobrze jest jak najczęściej podawać sałatki z sosem vinegrette lub dodawać do nich po kilka kropel octu. Zawarty w nich kwas octowy przyspiesza tempo spalania tłuszczu."

Pyt: Czy  kwas octowy w tabletkach z domieszkami witamin z grupy B da ten sam efekt, nie przepadam raczej za octem i sosem vinegrette.

 

Wołowina - jest najbogatszym źródłem kreatyny, która znacznie przyspiesza działanie tłuszczu

Pyt: Co to znaczy znacznie, i ile tej wołowiny spożywać (wołowina to nie jest najbardziej zalecany gatunek miesa z tego co czytam raczej drób i ryby)? A może lepiej zainwestować w suplement, czy bez dużych obciązeń treningowych kreatyna może dać efekt odwrotny

 

"Oliwa z oliwek - zawarte w niej jednonienasycone kwasy tłuszczowe przyspieszają tempo, w jakim organizm zużywa zasoby zmagazynowane w tkance tłuszczowej. Najlepiej dodawać do sałatek."

Pyt: Wiem ze nie zalecane jest smażenie, ale czasem przyjdzie ochota na kotleta smazonego własnie i... i czy oliwa z oliwek to najlepszy wybór tłuszczu do smażenia (czy lepiej wybrać olej rzepakowy)? Czy tylko na"zimno" oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia posiada powyższe właściwości

 

Papryczki chilli - podkręcają tempo metabolizmu o 25%

Pyt: Ile tygodniowo, jakie dawki tej papryczki :), o co chodzi z podkręeniem metabolizmu, podkręcaja ten metabolizm na stałe czy tylko troche po spożyciu ? 25% wygląda imponująco :)

 

Podstawowe zasady zwiększające metabolizm zostały opisane przez Panią dietetyk gdzies na tej grupie i zapoznalem się z nimi, ale czy warto wpsomnieć jeszcze o jakiś konkretach, np. substancja X zwiększy metabolizm o Y%, czy warto coś dodać do powyższego "gazetowego" zestawu sposobów (konkretnie :) )

 

Z góry Dziękuje i Pozdrawiam.

Łukasz. 


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżejnie związana/y ze służbą zdrowia

Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT