prostata. Diagnostyka, leczenie, skutki uboczne łagodnego przerostu gruczołu krokowego | Ochoroba.pl
01.06.2020 Dziś imieniny Gracji, Jakuba, Konrada


Ciało i umysł

prostata. Diagnostyka, leczenie, skutki uboczne łagodnego przerostu gruczołu krokowego

Choroby gruczołu krokowego to dziś problem cywilizacyjny. Zapoznaj się z artykułem na temat niezwykle głośnego dziś problemu mężczyzn - łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Tekst eksperta serwisu ZapytajUrologa.pl specjalisty urologa doktora Janusza Zajdy.

 

Autor: lek. med. spec. urolog Janusz Zajda 

Po wykonaniu badań diagnostycznych takich jak przepływ, PSA, badania USG, badanie per rectum, jesteśmy w stanie określić czy pacjent ma łagodny przerost gruczołu krokowego i jak bardzo  zaawansowana jest to choroba.

Możemy te badanie uzupełniać poprzez wykonanie badania USG przez odbytniczego, czyli Transrectal ultrasonography, popularnie zwany Trusem. Badanie USG per rectum (przez odbyt) umożliwia obejrzenie gruczołu krokowego w powiększeniu i wykazanie jaka jest jego objętość.

Objętość prostaty - ważne czy nie?

Pacjenci przywiązują ogromną wagę do danych liczbowych, że ?mój gruczoł krokowy ma tam objętość 43, a po jakimś czasie ma 40 czy 45" i cieszą się, ponieważ ten gruczoł w badaniach ultrasonograficznych się powiększa albo pomniejsza. Niestety prawda jest troszkę inna. Otóż badanie objętości gruczołu krokowego za pomocą aparatu USG jest obarczone ogromnym błędem i nie można przywiązywać aż tak dużej wagi do samych rozmiarów gruczołu krokowego. Tym bardziej, że są pacjenci z dużym, obiektywnie dużym gruczołem krokowym, którzy nie mają żadnych dolegliwości mikcyjnych jak również  tacy, którzy mają niewielkie powiększenie, a te dolegliwości są bardzo nasilone. Ważna jest anatomia. U niektórych osób niewielki gruczoł znacznie uciska pęcherz i cewkę moczową, u innych nie, więc proszę do tego nie przywiązywać aż tak dużej wagi.

Leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego

A więc pacjent został zdiagnozowany. Na szczęście dysponujemy wieloma lekami, które mogą zmniejszyć dolegliwości związane z przerostem gruczołu krokowego. Pacjenci znowu liczą na to, że zatrzymamy rozwój choroby, doprowadzimy do cofnięcia się rozrostu gruczołu krokowego. Bardzo często producenci utwierdzają pacjentów w takim przekonaniu, zwłaszcza reklamy nieuczciwe podkreślam, reklamy telewizyjne preparatów ziołowych. Za jednym zamachem eliminują trzy poważne choroby takie jak przerost gruczołu krokowego, rak i impotencję. Wystarczy wziąć jeden preparat i po kłopocie. Niestety prawda jest inna. Złotego preparatu nie ma - jak na razie, może będzie.

Preparaty ziołowe - pomoc warunkowa

Co do preparatów roślinnych, owszem, we wczesnym stadium choroby stosowanie tych preparatów, których skład jest zbliżony przynosi pewną ulgę. Zmniejsza częstość oddawania moczu, poprawia strumień. Natomiast w tych lekach nie ma standaryzowanych określonych ilościowo substancji chemicznych, w związku z tym nie jesteśmy w stanie określić dokładnie jaki element chemiczny działa. Oczywiście jest bardzo burzliwa dyskusja na ten temat, że jedne preparaty są lepsze, drugie gorsze. Radzę podchodzić do tego ze zdrowym rozsądkiem i z dystansem. Krótko mówiąc komu pomagają temu pomagają.

Alfa blokery a przerost gruczołu krokowego

Mamy oczywiście bardzo dużą grupę leków chemicznych, które zostały wymyślone i stworzone w taki sposób żeby miały bardzo konkretne powtarzalne działanie. Podstawową grupą leków, które są stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego są alfa blokery.

Alfa blokery są to substancje chemiczne, które działają na zakończenia nerwowe w szyi pęcherza powodując rozszerzenie szyi pęcherza, poprawiając strumień moczu. Tych preparatów jest wiele, aktualnie na rynku ponad 30 natomiast substancji chemicznych odpowiedzialnych za działanie tego leku jest cztery. Krótko mówiąc można próbować różnych preparatów chemicznych, alfa blokerów, ponieważ znowu jest to bardzo indywidualne. Efekt ich działania powinien polegać przede wszystkim na tym, że zmniejsza się częstość oddawania moczu, poszerza strumień.

Efekty uboczne stosowania alfa brokerów

Co do działań ubocznych, to prawie wszystkie powodują spadek ciśnienia. Ten spadek ciśnienia jest zwłaszcza odczuwalny u osób, które nie mają podwyższonego ciśnienia. Zwłaszcza jedna sytuacja jest dosyć charakterystyczna, czyli przy zmianie pozycji z kucznej na stojącą Ci pacjenci mają tak zwany ortostatyczny spadek związany ze zmianą ciśnienia krwi. Czyli spadek ciśnienia krwi w związku ze zmianą  pozycji i odczuwają to jako dosyć silne zawroty głowy. Trzeba uprzedzić pacjentów o takiej ewentualności.

Kłopoty z ejakulacją

Inne działania uboczne są bardzo często opisywane w ulotkach, radzę je przeczytać, żeby nie przychodzić do lekarza ponieważ wystąpiły kłopoty z ejakulacją. W większości przypadków jest to opisane na ulotkach przy działaniach niepożądanych.

Libido a leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego

Kolejna grupa leków to są leki, które działają na przemianę testosteronu. Są to leki mimo wszystko hormonalne,  raczej zarezerwowane dla pacjentów z dużym gruczołem krokowym, którzy nie chcą się operować. Te leki są obarczone również działaniami niepożądanymi więc radzę się z tym zapoznać. Mogą wpływać na libido, i wielu pacjentów z tego powodu może rezygnować z tego leku. Oczywiście mogą wpływać na libido, ale nie muszą. Więc proszę na to zwrócić uwagę.

Finasteryd, a wyniki poziomu PSA - Uwaga!

Producenci bardzo często sugerują, że te leki zmniejszają objętość gruczołu krokowego, natomiast nie mamy takich bardzo dokładnych metod, które umożliwiają nam w sposób szczegółowy obliczania objętości gruczołu krokowego, więc również do tego proszę podchodzić z rezerwą. Leki te również obniżają poziom PSA więc osoby, które biorą preparaty z finasterydem powinny być o tym powiadomione. Jest to ważne ponieważ wynik PSA u osób, które biorą te preparaty powinien być pomnożony razy dwa. Taki jest mniej więcej obiektywny poziom PSA przy zażywaniu tych preparatów.

Tutaj wchodzimy już w zagadnienia dosyć skomplikowane, którymi zajmują się lekarze urolodzy żeby interpretować badanie PSA. Nie jest to proste. Żeby rozpoznać istotną dla pacjenta patologię musimy brać pod uwagę wszystkie dostępne informacje.

 

Czytaj również - Prostata, rak, zapalenie, łagodny przerost, leczenie -> kliknij tutaj

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT