Prostata - rak, zapalenie, łagodny przerost, leczenie | Ochoroba.pl
28.03.2020 Dziś imieniny Anieli, Kasrota, Soni


Ciało i umysł

Prostata - rak, zapalenie, łagodny przerost, leczenie

Choroby gruczołu krokowego to dziś problem cywilizacyjny. Zapoznaj się z artykułem na temat różnych chorób gruczołu krokowego eksperta serwisu ZapytajUrologa.pl specjalisty urologa doktora Janusza Zajdy.

 

Autor: lek. med. spec. urolog Janusz Zajda 

Łagodny przerost gruczołu krokowego jest to patologia, która dotyczy ponad 50 procent mężczyzn po 50 roku życia. Jest to choroba, która skłania mężczyzn dojrzałych do wizyty u urologa. Generalnie urolog jest przyzwyczajony do tego, że jego podstawowym i najczęściej odwiedzającym go pacjentem jest pacjent z prostatą. I tutaj pierwsze nieporozumienie. Pacjent przychodzi zaniepokojony i mówi ?Panie doktorze mam prostatę!?. Równie dobrze może powiedzieć, że ma serce, wątrobę czy trzustkę. To, że mam prostatę to wiadomo, każdy człowiek ma prostatę (dokładnie rzecz biorąc, każdy mężczyzna ? przypis redakcji). Natomiast łagodny przerost gruczołu krokowego czyli prostaty, jest to patologia. A sama prostata nie jest chorobą.


Rozróżniamy trzy podstawowe najważniejsze, najpoważniejsze choroby gruczołu krokowego. Łagodny przerost gruczołu krokowego jak sama nazwa wskazuje jest to choroba łagodna, przebiegająca łagodnie. Rak prostaty znowu jak sama nazwa wskazuje - nowotwór, bardzo niebezpieczna i poważna choroba, która niestety dotyczy coraz większego procenta mężczyzn, wychodząca powoli na pierwsze miejsce w Stanach Zjednoczonych czy w Europie Zachodniej, więc myślę, że niestety i w Polsce rak gruczołu krokowego będzie nowotworem numer jeden. Jak również ostre i przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego i jest to choroba, która dotyczy zazwyczaj młodych mężczyzn.Wracając do łagodnego przerostu gruczołu krokowego, można by przyjąć, że jest to następstwo pewnych zmian hormonalnych zachodzących w sposób naturalny u starzejących się - nie bójmy się tego słowa - mężczyzn. Jak wyglądają objawy? Objawy, które skłaniają pacjenta do wizyty u lekarza najczęściej są takie jak: częstsze oddawanie moczu. Na przykład pacjent zaczyna oddawać mocz w nocy. Dawniej tego nie robił przesypiał całą noc. Natomiast ostatnio zaczął wstawać w nocy raz albo dwa razy. Stwierdził, że jakoś trudniej mu się siusia, musi poczekać chwilę zanim rozpocznie mikcję. Jak również po zakończeniu oddawania moczu ma wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza, wykapywania moczu z cewki moczowej. To są objawy, które świadczą o ucisku gruczołu krokowego, który znajduje się poniżej pęcherza i otacza cewkę moczową, o ucisku tegoż gruczołu na cewkę moczową. I w ten sposób gruczoł krokowy utrudnia odpływ moczu.


To są objawy, które nie są zbyt przykre, zbyt dolegliwe ale proszę ich nie bagatelizować, dlatego, że w sposób niezauważony choroba może przejść w kolejne stadia, które są już trudniejsze do leczenia i wiążą się z pewnymi przykrymi powikłaniami.


Po to żeby rozpoznać łagodny przerost gruczołu krokowego wskazane jest wykonanie badania fizykalnego. Badanie fizykalne polega na, w przypadku diagnostyki w kierunku gruczołu krokowego, na badaniu per rectum, czyli przez odbyt. Są pacjenci, którzy się tego krępują, wstydzą, boją, natomiast czulszego instrumentu diagnostycznego niż palec doświadczonego urologa ? nie ma. Za pomogą tego prostego i bezpiecznego badania jesteśmy w stanie stwierdzić czy: gruczoł jest duży czy mały, czy badanie per rectum jest bolesne czy nie, czy uciskanie gruczołu krokowego boli czy nie, czy wyczuwamy jakieś nierówności i stwardnienia. W przypadku gdy gruczoł jest mały i twardy wówczas mamy podejrzenie w kierunku choroby nowotworowej. Jeżeli badanie per rectum i ucisk gruczołu krokowego jest bolesne, wówczas podejrzewamy zapalenie. Natomiast, jeżeli stwierdzamy, że gruczoł jest powiększony i sprężysty przy ucisku wówczas rozpoznanie jest w kierunku łagodnego przerostu gruczołu krokowego.Diagnostyka powinna być uzupełniona badaniem moczu, badaniem USG i badaniem PSA. Badanie PSA nadal nas obowiązuje,  mimo zapowiedzi, że jest to badanie niemiarodajne no to innych na razie badań w kierunku raka prostaty nie mamy. Więc wykonujemy badanie PSA, również po to żeby stwierdzić jaka jest dynamika. Jaki jest poziom PSA w czasie, czy rośnie czy maleje. Ten wskaźnik dynamiki jest bardzo istotny ponieważ u ponad 20 procent pacjentów z niskim PSA można wykryć raka. Ważnym elementem jest wzrost w czasie, czyli jeżeli prawidłowe PSA wzrasta z jednego do dwóch (jest nadal prawidłowe), w krótkim czasie, powiedźmy sobie w ciągu kilku miesięcy albo roku, to jest to bardzo podejrzany objaw.Natomiast wracając do łagodnego przerostu gruczołu krokowego, badaniem bardzo istotnym oprócz tych, które wymieniłem, jest badanie przepływowe. Dlaczego? Ponieważ jest to badanie obiektywne, liczbowe. Polega ono na oddaniu moczu, do specjalnego pojemnika które jest wagą. Czyli badamy przyrost masy w czasie i liczbowo określamy jaki jest strumień moczu. Pacjent może mówić, że oddaje świetnie mocz a my mamy charakterystyczną krzywą dla łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Otóż, jeżeli pewne zmiany rosną bardzo łagodnie, to pacjent sobie nie zdaje sprawy z tego, że jego strumień jest zdecydowanie gorszy, tak jak sobie nie zdaje sprawy, że jego twarz się zmienia. Patrzy się codziennie na swoją twarz, i jest ciągle taka sama ? nic się nie zmieniło. Natomiast wystarczy, że spotka kolegę ze szkoły, który zacznie słowami ? ?ale żeś się bracie postarzał?.

Autor: lek. med. spec. urolog Janusz Zajda  

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT