Rak prostaty (gruczołu krokowego). Częste oddawanie moczu, bóle jąder ? czy to rak? | Ochoroba.pl
21.05.2018 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora


Artykuły

Rak prostaty (gruczołu krokowego). Częste oddawanie moczu, bóle jąder ? czy to rak?

wzdęcia.jpg

Trzecim co do częstości nowotworów złośliwych u mężczyzn jest rak prostaty. Dlatego tak ważne jest jego wczesne rozpoznawanie i rozpoczęcie leczenia.

Każdego mężczyzny w starszym wieku występuję łagodny przerost gruczołu krokowego. Problemy związane z układem moczowym nie muszą od razu oznaczać nowotworu, jednak każda zmiana powinna być zasygnalizowani i zdiagnozowana przez lekarza.

Czynniki wpływające na rozwój raka

Wiek
Wraz z wiekiem mężczyzny ryzyko raka wzrasta. Najbardziej narażeni są na rozwój raka gruczołu krokowego mężczyźni po pięćdziesiątce.

Styl życia
Niska aktywność fizyczna, otyłość są czynnikami sprzyjającymi rozwojowi raka prostaty, ale także innych rodzajów nowotworów.

Rasa
Według wielu badań grupą największego ryzyka jest rasa czarna, zamieszkująca tereny Ameryki Północnej. Najmniejsze predyspozycje ma rasa żółta, głównie Chińczycy i Japończycy. Rasa białą plansuje się między rasą czarną a rasą żółtą.

Czynniki genetyczne
Grupę zwiększonego ryzyka stanowią mężczyźni, u których w rodzinie występował w rodzinie rak gruczołu krokowego. Czynniki genetyczne mają duży wpływ na występowanie tego schorzenia rodzinnie.

Hormony
Testosteron jest stymulatorem rozwoju raka gruczołu krokowego. Udowodniły to badania u mężczyzn, u których została wykonana kastracja przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. W tej grupie nie występuje nowotwór prostaty.

Dieta
Dieta bogata w czerwone mięso, nasycone tłuszcze zgromadzone w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, a także dieta uboga w warzywa i owoce, a przede wszystkim witaminy A,C,E oraz selen przyczynia się do powstania nowotworu m.in. prostaty.

Czynniki środowiskowe
Zanieczyszczone środowisko a zwłaszcza kontakt z kadmem zwiększa ryzyko zachorowania na raka prostaty. Dodatkowo niedobór witaminy D oraz niedobór promieni słonecznych sprzyja jego rozwojowi.

Objawy

Objawy raka prostaty są tym bardziej trudne do rozpoznania, że wyglądają niemal tak samo jak w przypadku łagodnego przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn, który następuję fizjologicznie po pięćdziesiątym roku życia. Jedynie w przypadku naciekania nowotworu na inne narządy lub przerzutów rozpoznawane są objawy ze strony innych narządów, w których nastąpił rozwój przerzutu nowotworowego.

Objawy związane z rakiem gruczołu krokowego

-częste oddawanie moczu,

-częstomocz nocny

-gwałtowne parcie na mocz

-przedłużony czas oddawania moczu

-cienki strumień moczu

-osłabienie strumienia moczu

-oddawanie moczu kroplami,

-bóle w okolicach krocza,

-bóle za spojeniem łonowym,

-bóle w cewce moczowej,

-bóle w kiszce stolcowej,

-bóle w jądrach

-obecność krwi w moczu,

-obecność krwi w nasieniu.

Głównie rak gruczołu krokowego daje przerzuty do:

-węzłów chłonnych,

-wątroby,

-płuc,

-ośrodkowego układu nerwowego,

-kości.

 

Jak w każdej chorobie nowotworowej obowiązuje zasada, że im szybsze wykrycie choroby, tym lepsze rokowania związane z leczeniem. Rak prostaty jest wielokrotnie bardzo późno wykrywany, ze względu na wstydliwość problemu. Jednak warto przełamać skrępowanie i zadbać o swoje zdrowie, zwłaszcza gdy niepokoją nas jakieś objawy.
Diana WolańskaNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT