Reumatyzm | Ochoroba.pl
21.09.2021 Dziś imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca


Reumatyzm

Termin ten oznacza grupę chorób powodujących dolegliwości stawów i mięśni w tym ich sztywność, ograniczenie ruchu czy ból. Innymi objawami są osłabienie, wysoka temperatura, utrata masy ciała. Zdarzają się również nocne poty czy uczucie rozbicia.

Pod nazwą reumatyzm rozumiemy m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa, zespół Reitera (choroba wywołana zakażeniem bakterią Chlamydia trachomatis) czy młodzieńcze zapalenie stawów i kości, itp.

Ryzyko wystąpienia reumatyzmu podwyższone jest po przebyciu chorób wywołanych przez wirusy czy bakterie, np. po anginie. Niewyleczone prawidłowo zapalenie ucha czy gardła może po latach objawić się porannymi dolegliwościami stawów. Na zachorowanie wpływa także czynnik genetyczny. Im więcej osób w rodzinie choruje na którąkolwiek z chorób zaliczanych do reumatycznych, tym większe prawdopodobieństwo, że choroba dotknie i nas. Ważny jest także układ odpornościowy człowieka. Jego komórki mogą zacząć atakować nasz organizm prowadząc do tzw. choroby autoimmunologicznej wpływającej na naszej stawy.

Aby uniknąć schorzeń reumatycznych w podeszłym wieku należy już wcześniej zadbać o swoją dietę, prawidłową masę ciała i odpowiednią aktywność fizyczną (np. poprzez regularne uprawianie sportów nieobciążających stawów np. pływanie). Ważne jest także, aby nie przeciążać kręgosłupa, spać na twardym podłożu i unikać dźwigania ciężkich rzeczy.

Leczenie reumatyzmu powinno składać się na dietę, rehabilitację, psychoterapię i chirurgiczną korekcję zniekształceń.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT