Ludzie starsi powinni ostrożnie trenować. Jeśli przyjmują leki, dobrze by wpierw uzgodnili zakres ćwiczeń z lekarzem. Niemniej podeszły wiek nie powinien być powodem rezygnacji z wysiłku fizycznego.
Wbrew pozorom wysiłkiem fizycznym nie musi też być wcale sport wyczynowy, choć obecnie również w Polsce coraz częściej widuje się seniorów z zamiłowaniem uprawiających narciarstwo czy kolarstwo. Równie dobrze jednak praca w ogrodzie czy zajęcia domowe mogą być wystarczające.
Najprostszym ćwiczeniem dla ludzi starszych może być codzienny szybki marsz. Wykonywać powinno się go na odcinku ok. 2 km i z czasem, wraz z rozwojem kondycji, wydłużać odległość.
Lekarze powtarzają, że regularna fizyczna aktywność zmniejsza ryzyko zawału serca i korzystnie wpływa na nadciśnienie tętnicze. W Instytucie Zdrowia Stanów Zjednoczonych stwierdzono, że korzystny wpływ na układ krążenia ma wykonywanie prac lub ćwiczeń fizycznych przynajmniej pół godziny dziennie, najlepiej w kilku 10 - 15-minutowych cyklach. Nie jest konieczne wydatkowanie znacznych ilości energii. Decydujące znaczenie ma przejście ze stanu zerowej do choćby umiarkowanej aktywności fizycznej. U osób, u których wystąpiły już objawy chorób układu krążenia, ćwiczenia fizyczne powinny być oczywiście lżejsze niż u ludzi zdrowych. Ich intensywność nie powinna bowiem prowadzić do wystąpienia bólów wieńcowych.
Z kolei dla osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów biodrowych wysiłek fizyczny jest sposobem na zahamowanie lub opóźnienie postępu tej choroby. Takie osoby, po dłuższym chodzeniu lub staniu, odczuwają silne dolegliwości bólowe. W ich przypadku jedynym korzystnym wyjściem jest posługiwanie się rowerem. Aby efekt był możliwie trwały muszą jednak posługiwać się rowerem przez cały rok.
Wysiłek fizyczny zapobiega także osteoporozie.