Zimą wietrz i nawilżaj mieszkanie | Ochoroba.pl
24.02.2020 Dziś imieniny Boguty, Bogusza, Macieja


Porady

Zimą wietrz i nawilżaj mieszkanie

kobieta okna firanki

Suche i niewietrzone pomieszczenia sprzyjają powstawaniu infekcji.

 

Głównym zimowym zmartwieniem większości z nas jest zapewnienie właściwego ogrzewania mieszkań. Lubimy ciepło. Ale przesadne ciepło może stwarzać niepotrzebne kłopoty ze zdrowiem. Wielu osób korzystających z centralnego ogrzewania przebywa w pomieszczeniach przegrzanych i zbyt suchych. Prowadzi to do wysychania błon śluzowych, w rezultacie czego wzrasta skłonność do: infekcji, zapaleń oskrzeli i zatok.

Nawilżanie 

Skutecznym sposobem zapobiegania nawracającym infekcjom dróg oddechowych jest odpowiednie nawilgocenie pomieszczeń, szczególnie tych w których śpimy.

Dobrymi sposobem może być zaopatrzenie grzejników centralnego ogrzewania w nawilżacze, a gdy to nie wystarcza - rozwieszanie na noc w pokoju mokrych ręczników kąpielowych. Można także zakupić ultradźwiękowy nawilżacz powietrza (ich ceny w ostatnich latach znacznie spadły i zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych).

Wietrzenie. Jak dobrze wietrzyć mieszkanie?

Aby zapewnić odpowiedni mikroklimat pomieszczenia, wietrzyć pomieszczenia również podczas zimy. Przy czym znacznie lepsze jest wietrzenie uderzeniowe, czyli szerokie otwieranie okna na około 3-5 minut co godzinę, niż uchylanie okna na dłuższy czas, ponieważ wówczas straty ciepła są znacznie zwiększone.

Dla zdrowia ten czas wietrzenia warto wykorzystać na parominutową gimnastykę.

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT