Dieta 50 na 50 opanowała Amerykę | Ochoroba.pl
02.03.2021 Dziś imieniny Halszki, Heleny, Karola


Artykuły

Dieta 50 na 50 opanowała Amerykę

dieta 50 na 50 jedz jednego dnia a drugiego głoduj.jpg

Jak donosi lipcowy numer wychodzącego w USA magazynu ,,Elle" oraz portal medicalnewstoday.com Amerykanów opanowała moda na nową dietę. ADF, czyli ,,alternate day fasting", nazwana jest popularnie dietą ?50 na 50" i jest podobno mniej wymagająca niż liczne, wielodniowe drakońskie diety. Polega ona na jedzeniu w jednym dniu normalnych posiłków i głodowaniu w następnym.

Najwięcej entuzjastów dieta ?50 na 50" znalazła w tzw. blogo-sferze, gdzie powstają codziennie tysiące ?doniesień z frontu" walki z nadwagą. Również jednak wielu ekspertów w dziedzinie dietetyki wypowiada się pozytywnie o tej diecie, twierdząc, że pozwala ona zrzucić zbędne kilogramy bez ciągłego uczucia głodu.

Skuteczna dieta

Już w 2005 roku naukowcy z Pennington Biomedical Research Center w Baton Rouge, Luizjana, stwierdzili, iż osoby będące przez trzy tygodnie na tego rodzaju diecie, straciły przeciętnie 2,5 procent swojej wagi i około 4 procent tłuszczu w ciele.

Brian M. Delaney, przewodniczący ,,Calorie Restriction Society", podkreśla, ze dieta ?50 na 50" ma tę zaletę, że zamiast być nieco głodnym przez długi czas, jest się bardzo głodnym bardzo krotko. Najważniejsze jest zaś to, że w porównaniu z ciągłą ,,głodówką" dieta ?50 na 50" daje podobne skutki pod względem utraty wagi.

Głodówka nie musi być piekłem

Nie ma jednej wersji diety. Rozbieżności dotyczą przede wszystkim tego, co można jeść w dni głodówki. Pierwotnie zalecano by nic nie jeść. Szybko okazało się jednak, że było to dla wielu odchudzających się zbyt trudne. Dlatego część dietetyków zaleca, by spożywać pewną ilość kalorii. Eric Ravussin, jeden z badaczy z Pennington, powołując się na badania, twierdzi, że w przeciwnym razie dni głodówki stają się piekłem.

Według najpowszechniej przyjętej wersji diety ?50 na 50" ilość kalorii spożywanych w dni zwyczajne powinna zależeć od indywidualnych potrzeb każdej osoby. Dzienna ilość spożytych kalorii powinna wahać się w granicach 1200-4000 kalorii. W dni te możemy jeść wszystko, oczywiście w granicach rozsądku. Najlepiej spożywać dużo owoców i warzyw, białko oraz produkty zbożowe.

Za to w każdy kolejny dzień, w którym głodujemy, nie powinniśmy zjeść więcej niż 50 procent kalorii tego co zwykle. Tak wiec ilość kalorii w te dni powinna utrzymywać w przedziale 600-2000.

W dni głodówki, powinno się też:

  • rzuć gumę bez cukru,
  • pic bardzo dużo wody,
  • spożywać bezkofeinową herbatę i kawę,
  • jeść batoniki zaopatrujące nas w energie.

Zdrowa dieta?

Zwolennicy tej diety, wskazują, że jej zaletą jest nie tylko skuteczność przy zrzucaniu zbędnych kilogramów, ale także wpływ na zdrowie. Niektóre ze studiów, ukazują, iż uaktywnia ona geny będące potencjalnym kluczem do dobrego zdrowia i długiego życia.

Dieta ta ma uruchamiać aktywność genu SIRT1, tego samego, który uaktywnia się w naszym organizmie, w trakcie konsumpcji czerwonego wina. Jest to o tyle ważne, że istnieją dowody, że gen SIRT1, nazywany też niekiedy ?genem skóry", nie tylko pobudza komórki tłuszczu do wchłaniana się do krwiobiegu w celu uzyskania energii, ale także działa na gen PPAR-gamma będący odpowiedzialny za magazynowanie tłuszczu. Jednym słowem zwiększa się przemiana materii. Z kolei Kristy Varady z University of California w Berkley, twierdzi, że dieta ?50 na 50" redukuje komórki mogące powodować raka.

A może dieta krótkotrwała

Korzyści, które ma przynosić ta dieta, są wymieniane przez entuzjastów jednym tchem: nie tylko odchudza, ale i daje energię, poprawia nastrój, zmniejsza poziom cholesterolu, zapewnia lepszą przemianę materii, pomaga w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych, powoduje wzrost masy mięśniowej, czy wreszcie redukuje komórki powodujące raka. Czego chcieć więcej? Jednak ujawniają się też - choć jest ich znacznie mniej i dlatego trudniej ich usłyszeć - jej przeciwnicy. Dyrektor Centra Odżywiania Ludzi na Uniwersytecie Kolorado w Denver, lekarz James Hill na lamach pisma ?Elle" wskazuje na przykład, że dieta ta nie będzie na stałe prowadzić do utraty wagi. Jej zakończenie i powrót do zwyczajnego odżywia się, spowoduje ponowne przybranie kilogramów.

Z kolei inni zalecają dietę ?50 na 50" jedynie na krótkotrwały okres i jedynie dla osób, które chcą stracić mniej niż 10-12 kg.

Oprócz skuteczności podważa się również jej wpływ na zdrowie. Podobnie jak ze wszystkimi nowościami, także w tym przypadku obecnie trudno ocenić, na ile prawdziwe są doniesienia o dobrym wpływie tej diety na stan zdrowia.

 

Źródło: portal medicalnewstoday.com oraz ?Elle"Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT