22.05.2018 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy

Leksykon

SZAŁWIA LEKARSKA (Salvia officinalis)szałwia lisc.jpg

Wiadomości ogólne

Roślina ta pochodzi znad Morza Śródziemnego. W Polsce uprawia się ją już od kilku wieków. Szałwia jest rośliną wieloletnią, zakwita w drugim roku życia w maju i czerwcu fiołkowymi lub rzadziej białymi kwiatami, owoce wydaje zaś w sierpniu. Uprawy wymagają starannej ochrony przed mrozami. Od czasów starożytnych uważano, iż leczy bezpłodność. Szałwia ma bardzo szerokie zastosowanie. W dawnej Polsce mówiono ?śmierć tego nie ubodzie u kogo szałwia w ogrodzie".

Działanie lecznicze

SUROWCE LECZNICZE: liście szałwii.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE: przeciwzapalne, przeciwpotne, dezynfekujące, żołądkowe, przeciwcukrzycowe.

Właściwości lecznicze szałwi są bardzo szerokie. Szałwia ma działanie przeciwzapalne i to zarówno zewnętrznie stosowana jak i do wewnątrz. Wyciągi z liści szałwi działają również przeciwpotnie: ich efekt pojawia się bardzo szybko, już po 2-3 godzinach od spożycia i trwa od 1 do 3 dni. Dlatego szałwia może być wykorzystana w leczeniu stanów wzmożonej ogólnej potliwości, potliwości w chorobach gorączkowych, w nadczynności tarczy­cy, a także nadmiernej potliwości na tle zaburzeń nerwicowych i okresu przekwitania.

Ponadto szałwia hamuje rozmnażanie się wielu rodzajów bakterii Gram dodatnich i Gram ujemnych, a także odpornych na antybiotyki oraz unieczynnia toksyny bakteryjne. Szałwia powstrzymuje również krwawienia z przewodu pokarmowego i zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych oraz pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Jest korzystna w leczeniu chorób wątroby przebiegających z upośledzonym wytwarzaniem żółci lub po toksycznym uszkodzeniu wątroby. Szałwia znosi skurcze jelit i przywraca ich prawidłową czynność skurczową, ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów, działa wiatropędnie. Posiada również właściwości obniżania poziomu cukru we krwi, co może być korzystne w leczeniu cukrzycy. Jest to jednak działanie stosunkowo słabe i może uzupełniać jedynie działanie innych leków przeciwcukrzycowych. Wszelkie zmiany w leczeniu cukrzycy należy zawsze uzgodnić z lekarzem.

Wyciągów z szałwii można używać do przemywania i kompresów w przypadku zapaleń skóry, przy trudno gojących się ranach oraz czyrakach.

Szałwia znana jest również jako ziele do płukania jamy ustnej (w przypadkach kłopotów z dziąsłami czy w anginach).

Przepisy stosowania

NAPAR Z ZIELA. 1 łyżkę suszonego ziela zalewamy szklanką wrzątku. Odstawić ją na ok. 15 minut w naczyniu pod przykryciem. Po przecedzeniu pijemy po 1-3 łyżek 2-4 razy dziennie w nieżytach żołądka i jelit, biegunkach, nadmiernej laktacji, wzdęciach brzucha. Dla pobudzenia łaknienia należy pić pół godziny przed jedzeniem. Napar ten można stosować do okładów, przemywań, płukania i kompresów.

NALEWKA. Przepis na nalewkę: 100 g liści szałwii zalewamy 1/2 litra 70-procentowego alkoholu, a następnie odstawiamy w szczelnie zamkniętym naczyniu na 10-14 dni. Po przecedzeniu pijemy po 20-40 kropli w przypadkach nadmiernej potliwości, w nadmiernie obfitym miesiączkowaniu i nadmiernej laktacji w czasie karmienia.

KĄPIELE Z SZAŁWI. Tego typu kąpiele działają łagodząco na skórę oraz mogą być stosowane w przypadkach mięśniowych dolegliwości bólowych, bólach kostnych, stawowych oraz w nerwobólach. Kąpiel taką przygotowujemy w następujący sposób: w litrze wody zaparzamy 100 g liści szałwii, następnie przecedzamy i wlewamy do wanny napełnionej do połowy wodą.

KATAPLAZM. We wrzątku zaparzamy ziele szałwii i zawijamy w kawałek płótna lub gazę. Przykładamy na chore i obolałe miejsca.

MIESZANKI. W mieszance regulującej miesiączkowanie łączymy szałwię z kwiatami malwy czarnej, korzenia­mi lukrecji i szyszkami chmielu.

Szałwia wchodzi w skład mieszanek ziołowych przygotowywanych przez przemysł zielarski o nazwach: SEPTOSAN, PEKTOSAN, TANNOSAN. W Niemczech produkuje się krople SALVYSAT i preparat SWAETOSAN. We Francji produkowane jest wino szałwiowe.

Zbiór i konserwacja

Już w pierwszym roku życia rośliny można zebrać 1/3 liści nie narażając jej na zniszczenie. W drugim roku ścina się pędy w początkowym okresie kwitnienia, kiedy zawierają najwięcej olejku eterycznego. Liście szałwii należy suszyć w miejscach ocienionych, przewiewnych, w temperaturze nie wyższej niż 35°C. Szałwię przechowywać należy w workach płócien­nych w suchych pomieszczeniach.

Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT