Zioła w profilaktyce i terapii chorób żył | Ochoroba.pl
27.11.2020 Dziś imieniny Franciszka, Kseni, Maksymiliana


Artykuły

Zioła w profilaktyce i terapii chorób żył

żylaki i hemoroidy
Przewlekła niewydolność żylna stanowi dziś duży problem społeczny. Według danych epidemiologicznych, co piąty Polak cierpi z powodu żylaków podudzi i hemoroidów.

Przewlekła niewydolność żylną postrzega się obecnie, podobnie jak choroby serca, cukrzycę lub nowotwory, jako chorobę cywilizacyjną. Zbyt późne rozpoznanie schorzenia i rozpoczęcie leczenia prowadzi do wykluczenia z aktywnego życia zawodowego. Konsekwencje zaniedbania mogą być bardzo poważne i prowadzić nawet do trwałego kalectwa, dlatego profilaktyka nabiera w tym wypadku bardzo dużego znaczenia.


Objawy

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) to zespół objawów, pojawiających się na skutek utrudnionego odpływu krwi, żyłami kończyn dolnych, do serca. W zależności od stopnia rozwoju choroby może się ona przejawiać w postaci uczucia ciężkości kończyn, mrowienia, drętwienia, bólu zlokalizowanego wzdłuż przebiegu żył, obrzęków (często dotyczących okolicy grzbietowej stóp), skurczy, powikłań skórnych, teleangiektazji (tzw. ?pajączków naczyniowych?), zakrzepicy żylnej, zastoju żylnego i owrzodzeń. Najczęstszym objawem przewlekłej niewydolności żył są jednak żylaki. Żylaki są chorobowo zmienionymi, poskręcanymi, poszerzonymi i wydłużonymi żyłami, w których doszło do zaburzenia pracy zastawek (struktury obecne w żyłach, zapobiegające cofaniu się krwi) i spowodowanego tym zastoju krwi.

Czynniki ryzyka

Czynnikami predysponującymi do powstania żylaków są: płeć (częściej chorują kobiety), uwarunkowania genetyczne, wiek, przebyte ciąże, kuracja hormonalna (np. preparaty antykoncepcyjne), otyłość, tryb życia, wady postawy, praca w pozycji siedzącej i stojącej, obcisłe ubrania (podkolanówki, pończochy), często powtarzające się zaparcia. Również wysoka temperatura (upały, sauna, gorące kąpiele) wywiera działanie niekorzystne. Warto także podkreślić, że niezbędne w zachowaniu zdrowych żył, są odpowiednie nawyki żywieniowe i regularna aktywność fizyczna (np. systematyczne spacery).

Fitoterapia i profilaktyka chorób żył

W profilaktyce i leczeniu wspomagającym choroby żylakowej znajdują zastosowanie surowce o działaniu przeciwzapalnym, przeciwkrwotocznym, ściągającym oraz uszczelniającym naczynia krwionośne. Stosuje się je w postaci okładów, nasiadówek, maści, czopków, a także wewnętrznie w formie naparów i odwarów.

Surowcami wykorzystywanymi w tym celu są przede wszystkim: kora dębu, (Cortex Quercus), nasienie, kora i kwiat kasztanowca (Semen, Cortex, Flos Hippocastani), koszyczek arniki (Anthodium Arnicae), kwiat nagietka (Flos Calendulae), liść oczaru (Folium hamamelidis).
Jako środek zmniejszający przepuszczalność naczyń krwionośnych i hamujący drobne krwawienia w żylakach odbytu stosuje się zewnętrznie korę dębu.

Z nasion kasztanowca pozyskuje się escynę, substancję należącą do saponin, wykazującą działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, wzmacniającą i uelastyczniającą ściany naczyń krwionośnych, usprawniającą krążenie ? poprawiającą natlenowanie i odżywianie tkanek.  Jest ona jednym z głównych składników preparatów stosowanych w formie tabletek, jak i przeznaczonych do stosowania miejscowego (maści, żele), znajdujących zastosowanie w terapii choroby żylakowej. Kora kasztanowca stanowi natomiast źródło eskuliny, substancji o silnej aktywności zmniejszającej stan zapalny, przeciwwysiękowej oraz promienioochronnej, obecnej w większości preparatów na hemoroidy. Kwiaty są bogate w flawonoidy, związki zmniejszające przepuszczalności i wzmacniające naczynia krwionośne.
 
Koszyczek nagietka jest surowcem wykorzystywanym do produkcji maści wzmacniających ściany naczyń i działających przeciwzapalnie.
 
Substancje czynne zawarte w kwiecie arniki, stosowane zewnętrznie, np. w postaci maści lub okładów, łatwo przenikają przez naskórek, wzmacniają naczynia włosowate i wpływają na poprawę krążenia. Działają również przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Zewnętrznie, w postaci maści, żeli i okładów, stosuje się także wyciągi z liści i kory oczaru wirginijskiego hamujące krwawienia i działające przeciwzapalnie.

Przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i uszczelniająco na ściany naczyń krwionośnych działają też wyciągi z kłącza i korzenia ruszczyka kolczastego, dostępne w postaci tabletek i czopków.

Duże znaczenie w profilaktyce chorób krążenia mają także bioflawonoidy (rutyna, trokserutyna i in.), czyli związki organiczne o wielokierunkowym działaniu, m.in wzmacniającym naczynia krwionośne, obecne na przykład w owocach cytrusowych. W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są w postaci tabletek i ampułek do stosowania wewnętrznego wzbogaconych dodatkowo w witaminę C.

Korzystnie na naczynia krwionośne wpłynie także stosowanie naparów z surowców bogatych w rutynę, jak ziele fiołka trójbarwnego (Herba Violae tricoloris), kwiat bzu czarnego (Flos Sambuci), kwiatostan głogu (Inflorescentia Crataegi) czy ziele gryki (Herba Fagopyri).


Magdalena Zabłocka
Biotechnolog

Piśmiennictwo:
Brinkmann, H., Wibmeyer, K., Gehrmann, B. (2007). Fitoterapia. Wyd. Medpharm
Durakiewicz, M. Choroby żył (1999). Borgis - Medycyna Rodzinna 4, s. 6-10
Lamer-Zarawska, E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J. (2007). Fitoterapia i leki roślinne. Wyd. Lek. PZWL
Struczyński J. Przewlekła niewydolność żylna (2003). Panacea- leki ziołowe, 4


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT