III edycja Konkursu Zdrowa Gmina Kolejny rok? kolejny sukces! | Ochoroba.pl
01.10.2020 Dziś imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Wiedza użytkowników: akcje społeczne

III edycja Konkursu Zdrowa Gmina Kolejny rok? kolejny sukces!

Wiedza dodana anonimowo
avatar
Autor:
ukryty
Wiek:
---
Miasto:
---
Płeć:
---
Jestem:
związana/y ze służbą zdrowia
image

 

12 zaangażowanych województw. 366 gmin uczestniczących w rozgrywkach. 550 tysięcy zbadanych Polaków. Tak w skrócie można podsumować sukces trzeciej już edycji Konkursu Zdrowa Gmina ? inicjatywy organizowanej przez Polską Unię Onkologii oraz PZU.                                           

W Polsce każdego roku na choroby nowotworowe zapada 160 tysięcy osób. Niestety wielu pacjentów dowiaduje się o schorzeniu zbyt późno, skazując się tym samym na cierpienie lub śmierć. Taka liczba przypadków onkologicznych jest zatrważająca, biorąc pod uwagę fakt, że podstawowe badania profilaktyczne w kierunku wykrywania nowotworów są finansowane z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Problem ten dostrzegła Polska Unia Onkologii oraz PZU, inicjując Konkurs Zdrowa Gmina, mający za zadanie angażować samorządy lokalne do walki o zdrowie swoich mieszkańców.

Spoglądając wstecz?

Z roku na rok liczba województw biorących udział w Konkursie Zdrowa Gmina rośnie. W pierwszej edycji projektu, realizowanej na terenie jednego województwa, wzięło udział 109 gmin. Kolejna, zorganizowana we współpracy z sześcioma województwami, zaangażowała już 211 jednostek samorządu terytorialnego. Tegoroczna zaś, w której tworzenie włączyło się aż dwanaście województw, zmobilizowała aż 366 gmin. Dzięki temu III edycja Konkursu Zdrowa Gmina przyniosła w niektórych miejscowościach wzrost zgłaszalności na badania profilaktyczne o 49% w stosunku do poprzedniego roku, zwiększając liczbę uczestniczek mammografii i cytologii o 90 000 w skali Polski! ?To są liczby, które utwierdzają nas w przekonaniu, że Konkurs ma sens.? ? mówi Dariusz Krzewina, Prezes Zarządu PZU Życie SA. ? ?Zdajemy sobie sprawę, że w Polsce funkcjonują jednostki samorządu terytorialnego, które chętnie angażują się w tego typu inicjatywy i chcą dbać o zdrowie swoich mieszkańców.? Biorąc pod uwagę ten fakt, Konkurs ma szansę objąć w przyszłym roku teren całego kraju. Budujący jest również fakt, że uczestnictwo w projekcie stanowi już pewnego rodzaju tradycję. ?Pośród wszystkich uczestników Konkursu jest 17 gmin, które od samego początku biorą udział w naszej inicjatywie.? ? podkreśla dr Grzegorz Luboiński z Polskiej Unii Onkologii. ? ?Warto doceniać takie działania i wolę zdrowej rywalizacji.? Gmin, które brały udział zarówno w drugiej, jak i trzeciej edycji, jest aż 74. Mimo iż nie udało im się odnieść zwycięstwa, nie poddają się. ?Mamy nadzieję, że włączenie się naszej gminy do działań Polskiej Unii Onkologii pomoże pogłębić świadomość naszych mieszkańców na temat profilaktyki onkologicznej.? ? mówi przedstawicielka jednej ze zgłoszonych gmin. ? ?Nie chodzi tu przecież o wygraną, lecz o ludzkie życie.?

Wszyscy jesteśmy zwycięzcami

W tym roku nagrodę główną ? 100 tysięcy złotych ? otrzymała gmina Czarnia z województwa mazowieckiego. Udało jej się nie tylko osiągnąć wysoki wzrost procentowy 

w głównym kryterium Konkursu, czyli zgłaszalności na cytologię, mammografię i kolonoskopię, ale również wyróżniła się wyjątkowym projektem zagospodarowania zwycięskiej kwoty. II miejsce oraz 50 tysięcy złotych przypadło gminie Kotuń również z województwa mazowieckiego. Na podium jako trzecia stanęła gmina z tego samego regionu ? gmina Świercze, która otrzymała 25 tysięcy złotych. Poza tym tytuł Zdrowej Gminy otrzymało również siedem wytypowanych do grona finalistów jednostek: Bielany, Sochaczew, Zaręby Kościelne, Kije, Kosów Lacki, Domanice oraz Celestynów. Dodatkowe nagrody w Konkursie przygotowały również niezależne organizacje: Stowarzyszenie Kwiat Kobiecości, nagradzając Zaręby Kościelne za wysoki wskaźnik zgłaszalności na badania cytologiczne oraz Federacja Stowarzyszeń Amazonki, która uhonorowała Sochaczew za najwyższy wzrost wskaźnika kobiet wykonujących mammografię. Wyróżniono również najkreatywniejszy projekt konkursowy, grupę interesariuszy wspierających realizację Konkursu na danym terenie, dziennikarzy zainteresowanych obszarem zdrowia, a także najbardziej aktywne wojewódzkie ośrodki koordynujące populacyjne programy wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy.

 

Świadomość rośnie

Odpowiednio wcześnie wykryte zmiany nowotworowe są wyleczalne niemal w 100%. To główna idea, którą stara się przekazać Polska Unia Onkologii i PZU za pomocą Konkursu Zdrowa Gmina. Rezultaty uzyskane przez gminy są najlepszym dowodem skuteczności projektu. Organizatorzy żywią nadzieję, że zapoczątkowana już trzy lata temu inicjatywa prozdrowotna może pomóc w kreowaniu nowej, lepszej postawy Polaków.

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT