Profilaktyka - Czy kawa chroni przed Alzheimerem - otępieniem starczym ? | Ochoroba.pl
12.07.2020 Dziś imieniny Brunona, Jana, Wery

Wiedza użytkowników: porady

Profilaktyka - Czy kawa chroni przed Alzheimerem - otępieniem starczym ?

avatar
Autor:
Wiek:
38 lat
Miasto:
Płeć:
mężczyzna
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

 

Choroba Alzheimera to nic kiepska perspektywa dla większości z nas. Wiele starszych osób, których dotyka otępienie tzn. choroba Alzheimera, nie potrafi samodzielnie wykonywać codziennych obowiązków, nie radzi sobie z posiłkami, lekami a nawet prozaicznymi i niezbędnymi w życiu czynnościami, takimi jak opłacenie rachunków. Chorzy są też narażeni na ataki oszustów, którzy wykorzystując problemy z pamięcią osoby starszej, wciskają jej buble, oferują kredyty, odkurzacze za 5 tys. zł na kredyt w Żaglu, dają do podpisu umowy z firmą telekomunikacyjną, która każe płacić ale nie realizuje żadnej usługi, na koniec zwyczajnie wymuszają pieniądze podając się za wnuków, synów, przyjaciół itd.

Wszystko to sprawia, że choroba Alzheimera stanowi duże zagrożenie dla osoby starszej, a finalnie wymusza ciągłej opieki nad chorym, który w skrajnych przypadkach może nawet zagrać swojemu życiu.

W ostatnich dniach przeczytałem ciekawy tekst, o tym, że amerykańscy naukowcy badający myszy z objawami alzheimera, stwierdzili u nich swoistą poprawę w wyniku podawania im kawy z kofeiną - parzonej w ekspresie. Badacze stwierdzili, że: "kawa najwyraźniej zawiera jakiś niezidentyfikowany składnik, który łącząc się z kofeiną ogranicza w mózgu poziom beta-amyloidu ? nieprawidłowego białka, które prawdopodobnie wywołuje chorobę" (za onet.pl)

Odkrycie to pokrywa się z innymi badaniami, które potwierdzają, że spozycie kawy może mieć pozytywny wpływ i zapobiegać chorobie, która rozwija się w mózgu na długo przed pojawieniem się pierwszych objawów.

Co ważne to nie sama kofeina ma ochronny wpływ, ale jej kombinacja z innym składnikiem kawy, która przyczynia się do podniesienia we krwi poziomu czynnika wzrostu GCSF. Osoby chore na alzheimer mają niski poziom tego czynnika.

Czy picie kawy może uchronić nas przed chorobą Alzheimera ? Jeśli tak, to taka wieloletnia profilaktyka wydaje się bardzo przyjemną perspektywą. Kawa jest bowiem niezwykle smaczna i umila wielu z nas poranne śniadanie.

Pytanie tylko, czy w dzisiejszyczh czasach możemy ufać tego typu badaniom. Gdyby badania te sponsorowali producenci kawy, nasze spojrzenie na tego typu doniesienia, mogłoby być mniej entuzjastyczne.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT