Życie dzieci w śpiączce - brak reakcji na dotyk, ból, bodźce zewnętrzne - informacja prasowa | Ochoroba.pl
18.09.2020 Dziś imieniny Ireny, Irminy, Stanisława

Wiedza użytkowników: choroby

Życie dzieci w śpiączce - brak reakcji na dotyk, ból, bodźce zewnętrzne - informacja prasowa

avatar
Autor:
Wiek:
--- lat
Miasto:
Płeć:
Jestem:
image

Brak reakcji na dotyk, ból, bodźce zewnętrzne, nie wydawanie dźwięków. Ciągły sen. Tak wygląda życie dzieci w śpiączce. Regularna, intensywna i specjalistyczna rehabilitacja może pomóc im uwolnić się z objęć Morfeusza.

Fundacja Ewy Błaszczyk ?Akogo?? od kilku lat zbiera środki i dąży do otwarcia kliniki ?Budzik?, której celem jest poprawa opieki nad dziećmi będącymi w stanie śpiączki. Klinika powstaje przy Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Inicjatywa jest wspierana przez projekt ?Obudźmy się do działania?, którego pomysłodawcą i patronem jest firma farmaceutyczna Sanofi-Aventis.

To tylko jedna chwila
Śpiączka  może być spowodowana ciężką, przewleką chorobą np. cukrzycą, zaburzeniami pracy mózgu, może być również skutkiem nieszczęśliwego wypadku. Tak mało jest w nas wyobraźni, jak łatwo może dojść do takiej tragedii. Jesteśmy wówczas kompletnie bezradni  ? mówi Ewa Błaszczyk, fundatorka i prezes Fundacji ?Akogo??, której córka zapadła w śpiączkę z powodu niedotlenienia mózgu, po tym jak zakrztusiła się wodą, popijając tabletkę.

Śpiączka jest największym zaburzeniem świadomości. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy dziecko się obudzi. Musimy czekać i mieć nadzieję. Pacjent jest nieprzytomny i wymaga ciągłego nadzoru. W obecnych czasach uważa się, że  mózg może się regenerować. Wobec tego wybudzenie ze snu, nawet po długim okresie jest możliwe. Powodzenie zależy jednak od wielu czynników, m.in. odpowiedniej, profesjonalnej opieki medycznej ? twierdzi dr n. med. Barbara Szal-Karkowska neurolog dziecięcy w Centrum Zdrowia Dziecka.

Kiedy dzieci zapadają w stan permanentnego snu, trafiają na odział intensywnej opieki medycznej (OIOM). Tam zaczyna się specjalistyczna rehabilitacja. Z OIOM-u pacjenci przenoszeni są na oddziały chirurgii lub neurochirurgii, a następnie najczęściej oddawani pod opiekę rodziny. Okres przebywania w szpitalu trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Dopiero po nim zaczyna się największa walka o wybudzenie. Dzieci, z którymi nie ma żadnego kontaktu wymagają ciągłej, całodobowej opieki. Pierwsze półtora roku od wypadku czy urazu są kluczowe. Skomplikowana rehabilitacja neurologiczna w tym czasie może przynieść poprawę stanu pacjentów. Tymczasem nie ma ośrodków, które mogłyby wówczas pomóc rodzinom dotkniętym taką tragedią ? mówi Wanda Drożdż z Kliniki Rehabilitacji Pediatrycznej Centrum Zdrowia Dziecka.

Dać szansę, nieść pomoc
Otwarcie kliniki to szansa na powrót do normalnego życia dla wielu pacjentów. Przykładem na to, że nigdy nie należy się poddawać jest Łukasz Kunicki, były pilot rajdowy, któremu udało się ?wybudzić?. Miałem rozerwaną tchawicę oraz krwiaki na mózgu w okolicach skroni i przestrzeni czołowej. Były dosyć rozległe, przez co rokowania na to, że się kiedykolwiek obudzę były bardzo małe. W najlepszym przypadku, jak twierdzili na początku lekarze, będę do końca życia niepełnosprawny. Dziś po moich krwiakach nie ma ani śladu, jestem zdrowy i mogę normlanie żyć ? twierdzi Łukasz. Jego historia i wielu podopiecznych Fundacji ?Akogo?? daje nadzieję tym rodzinom, które ciągle walczą o zdrowie i życie swoich dzieci.

?Obudźmy się do działania?
Fundację ?Akogo?? i klinikę ?Budzik? wspiera projekt ?Obudźmy się do działania?. W jego ramach powstał unikatowy kalendarz firmy Sanofi-Aventis na 2011 rok, zawierający dzieła 12 wybitnych, polskich artystów. Kalendarz firmy został nagrodzony Brązowym Medalem VII Międzynarodowego Konkursu Kalendarzy i Kart Świąteczno-Noworocznych VIDICAL 2011. Obrazy artystów zostaną zlicytowane na rzecz Fundacji podczas aukcji charytatywnej 16 marca 2011 r. w Hotelu Bristol w Warszawie.

Zapraszamy do naszej społeczności ?Obudźmy się do działania? na Facebook
? porozmawiajmy o tym, co nas porusza do działania i dlaczego warto pomagać.

Fundacja ?Akogo?? została założona w 2002 roku przez Ewę Błaszczyk-Janczarską oraz ks. Wojtka Drozdowicza. Celem fundacji jest pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu oraz wybudowanie pierwszej w Polsce kliniki-wzorca (na 15 łóżek) przy oddziale Rehabilitacji Neurologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie trafiają najcięższe przypadki.

Sanofi Aventis jest globalnym dostawcą usług zdrowotnych, zaangażowanym w odkrywanie, produkcję i dystrybucję leków, które mają poprawić stan zdrowia pacjentów na całym świecie. Firma Sanofi Aventis jest notowana na giełdach w Paryżu (EURONEXT: SAN) oraz w Nowym Jorku (NYSE: SNY). Do Grupy Sanofi-Aventis należy m.in. spółka Sanofi Pasteur, będąca największym na świecie producentem szczepionek oraz Zentiva ? lider produkcji leków generycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2010r. do Grupy Sanofi-Aventis dołączyła firma Nepentes S.A., uznany w branży polski producent leków oraz dermokosmetyków. Grupa Sanofi-Aventis w Polsce zatrudnia ponad 1300 osób, w tym 190 we własnym zakładzie produkcyjnym w Rzeszowie. Według danych IMS, Grupa Sanofi-Aventis zajmuje jedno z wiodących miejsc w krajowym rankingu największych firm farmaceutycznych. Sanofi-Aventis jest członkiem Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, Izby Gospodarczej Farmacja Polska, a także członkiem PASMI ? Polskiego Związku Producentów Leków bez Recepty.

Materiał nadesłany przez firmę PR Boom. Redakcja Ochoroba.pl nie odpowiada za treść materiału ani nie potwierdza prawdziwości tez i informacji przestawionych w tekście. Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT