Astmę zalicza się do tak zwanych chorób alergicznych, czyli uczuleniowych. Chory na astmę jest uczulony na przeróżne substancje znajdujące się w powietrzu, pożywieniu, roślinach; często uczulenie wywołują sierść lub skóra zwierzęcia. Ostatnimi laty specjaliści coraz większą wagę przywiązują do leków, przede wszystkim do antybiotyków jako przyczyn astmy.
Astma objawia się dusznością i trudnościami w oddychaniu, a cierpią na nią nawet noworodki. Pierwszy atak duszności przychodzi nieoczekiwanie, głównie podczas snu. Dziecko zaczyna oddychać z trudem, potem wręcz dusi się. Utrudnionemu oddychaniu towarzyszy zwykle charczenie w płucach, tętno słabe. Temperatura ciała pozostaje bez zmian. Takie ataki duszności mogą się powtarzać dość często.
Najbardziej skuteczne sposoby leczenia astmy należą do zabiegów hydropatycznych, czyli z użyciem wody. Ten zapomniany już dziś sposób leczenia jest niezwykle stary i od czasu do czasu zalecany bywa przez światłych lekarzy.
Leczenie
Podczas ataku astmy działamy za pomocą ciepła rozkurczająco na włókna mięśniowe oskrzeli.
Aby zatrzymać atak astmy u małego dziecka, obnażamy mu klatkę piersiową oraz brzuch i natychmiast kładziemy na te części ciała niezbyt gorące kompresy, które zmieniamy co kilka minut.
Ponieważ atakowi astmy towarzyszy zazwyczaj wzdęcie brzucha i nadmierna ilość gazów, czesto stosowana jest w takim przypadku lewatywa z ciepłej wody. Kiedy dziecko poczuje się lepiej, podajemy mu 5-10 łyżeczek do herbaty wywaru z nasion anyżku (1 płaską łyżeczkę do kawy nasion anyżku zalewamy 1 szklanką wrzątku, gotujemy na małym ogniu przez 10 minut i potem odcedzamy). Wywar podajemy ciepły.
Gdy podczas ataku stwierdzimy, że dziecko ma zimne stopy, robimy mu kąpiel nóg w ciepłej wodzie, potem zaś kładziemy je do łóżka i okładamy mu nogi butelkami z gorącą wodą, owiniętymi w wilgotne ręczniki. Tu uwaga: jeżeli nasze dziecko ma skłonność do ataków astmy, musimy zawsze dbać o to, by miało ciepłe nogi i chronić je przed gwałtownymi zmianami temperatury.