Obniżanie i wypadanie macicy | Ochoroba.pl
31.05.2020 Dziś imieniny Anieli, Feliksa, Kamili

Wiedza użytkowników: choroby

Obniżanie i wypadanie macicy

avatar
Autor:
Wiek:
33 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Co to jest obniżenie macicy?

Macica jest położona pośrodku, wewnątrzotrzewnowo w miednicy małej. W tym prawidłowym położeniu utrzymuje ją tak zwany aparat wieszadełkowy, składający się z różnego rodzaju więzadeł, oraz aparat podporowy, który stanowią mięśnie dna miednicy małej.

Aparaty te przeciwdziałają naciskowi narządów wewnętrznych. W wypadku, gdy z jakichś przyczyn dojdzie do uszkodzenia tych aparatów, macica zostaje wysunięta do pochwy. Jest to najczęstsze przemieszczanie się macicy. W skrajnych przypadkach narząd ten może obniżyć się tak bardzo, że zostaje wysunięty na zewnątrz przez pochwę. W wyniku wysunięcia się macicy zostaje  też uszkodzony pęcherz i odbytnica.


Kobiety cierpiące na obniżenie macicy odczuwają często parcie na mocz połączone z niekontrolowanym oddawaniem moczu oraz zaburzeniami oddawania stolca. Nierzadko zaburzeniu temu towarzyszą też bóle krzyża. W przypadku, gdy szyjka macicy, wystaje poza pochwę, mówi się o wypadnięciu macicy.


Jakie są objawy tego schorzenia?


-uczucie ucisku w podbrzuszu
-bóle krzyża
-częste parcie na mocz
-nietrzymanie moczu
-stany zapalne pęcherza i szyjki macicy
-zaparcia
-przedłużające się krwawienia miesięczne


Jakie są przyczyny obniżania macicy?


Przemieszczanie się narządów wewnętrznych może nastąpić na przykład na skutek osłabienie podtrzymujących je mięśni lub więzadeł, przeciwdziałających sile ciążenia. Macica, z powodu swego umiejscowienia - jest narządem bardzo nisko położonym w miednicy - jest wyjątkowo narażona na skutki działania siły ciężkości.


Duże obciążenie
Zarówno zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, jak i osłabienie oraz uszkodzenia przepony miednicy mogą być przyczyną obniżenia się macicy. Dlatego też wszystkie czynniki, wpływające na podwyższenie ciśnienia w jamie brzusznej, mogą pośrednio przyczynić się do obniżenia, a nawet do wypadnięcia macicy.


Częstymi przyczynami obniżenia macicy są również:
-ciężka praca fizyczna,
-nadwaga,
-szybko następujące po sobie ciąże,
-porody z powikłaniami
-okres pomenopauzalny


Jak się leczy obniżenie macicy?

W łagodnych przypadkach skuteczna może okazać się odpowiednia gimnastyka lecznicza. Niekiedy wystarcza także noszenie przez kobietę specjalnych krążków, które zakłada się w pochwie dla podtrzymania macicy.


Jeśli jednak obniżenie jest znaczne, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Niekiedy podejmuje się np. leczenie rekonstrukcyjne, polegające na skróceniu oraz wzmocnieniu więzadeł podtrzymujących macicę.


Kiedy warto zgłosić się do lekarza?

Zastosowanie odpowiedniego leczenia często pomaga uniknąć operacji. Ponieważ niewielkie  obniżenie macicy nie powoduje raczej dolegliwości, wykrywa się je nieraz dopiero podczas profilaktycznych badań ginekologicznych.                Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT