Endometrioza ? gruczolistość macicy. Choroby kobiece. | Ochoroba.pl
28.02.2021 Dziś imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

Wiedza użytkowników: choroby

Endometrioza ? gruczolistość macicy. Choroby kobiece.

avatar
Autor:
Wiek:
39 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Co to jest endometrioza?
Przy endometriozie błona śluzowa macicy znajduje się nie tylko na wewnętrznych ścianach macicy, ale również w miejscach, gdzie znajdować się nie powinna. Są to m.in. jajniki, jajowody, pochwa a nawet jama brzuszna.

Błona śluzowa macicy złuszcza się i zostaje wydalana podczas menstruacji, po czym się odnawia. Hormony sterujące tym procesem wpływają również na endometrium znajdujące się poza obszarem macicy, sprawiając, że także ona zaczyna krwawić. Z czasem tworzą się jamy (torbiele) wypełniające się krwią, która powoli wycieka.

Endometrioza występuje tylko u kobiet w okresie rozrodczym, zazwyczaj między 30 a 40 rokiem życia. W zależności od umiejscowienia tej dodatkowej błony śluzowej, występują różne objawy.


Objawy:

Endometriozie towarzyszy zazwyczaj zaburzenie miesiączkowania, niekiedy problemy z oddawaniem moczu. Czasem występują objawy krwi w moczu.
Błona śluzowa macicy rozrastająca się w jelitach może powodować biegunki lub zaparcia. Endometrioza może być także przyczyną niepłodności.  


Przyczyny endometriozy

Przypuszcza się, że krew lub limfa wypłukuje z macicy komórki błony śluzowej, które następnie zagnieżdżają się w innych miejscach. Możliwe jest również, że komórki te wędrują przez jajowody i jajniki. Podejrzewa się również, że endometrioza jest wynikiem nieprawidłowości powstałych podczas tworzenia się narządów płciowych. Zaobserwowano, że kobiety, które w młodym wieku urodziły kilkoro dzieci rzadziej zapadają na endometriozę.


Leczenie:

Leczenie nie jest konieczne dopóki kobieta nie odczuwa dolegliwości. W przypadku ich wystąpienia stosuje się terapię hormonalną, niekiedy zabieg usunięcia torbieli.  
Dobre wyniki daje przyjmowanie leków antykoncepcyjnych, hamujących cykl menstruacyjny i chroniący tym samym błonę śluzową przed krwawieniem.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT