Nieświeży oddech, nieprzyjemny zapach z ust - przyczyny | Ochoroba.pl
29.01.2020 Dziś imieniny Franciszka, Konstancji, Salomei

Wiedza użytkowników: porady

Nieświeży oddech, nieprzyjemny zapach z ust - przyczyny

avatar
Autor:
Wiek:
41 lat
Miasto:
Łódź
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

U większości osób od czasu do czasu występuje nieświeży oddech, co nie musi jednak od razu świadczyć o zaburzeniach chorobowych. Jest to to bowiem zjawisko zupełnie normalne, zwłaszcza rano, po przebudzeniu. Mimo że wieczorem zęby zostały porządnie wyszczotkowane, zawsze zostają jeszcze w jamie ustnej resztki jedzenia, które organizm próbuje rozpuścić przy pomocy enzymów znajdujących się w ślinie. Bakterie błony śluzowej jamy ustnej żywią się resztkami pokarmowymi, co sprzyja ich rozmnażaniu. Podczas snu z otwartymi ustami, proces ten przebiega jeszcze intensywniej. Dochodzi wówczas do wysychania błony śluzowej jamy ustnej oraz zahamowania wydzielania śliny, która rozpuszcza resztki jedzenia.

Osoby, u których nieprzyjemny zapach z ust utrzymuje się lub powraca po porannym umyciu zębów, przyczyny powinny poszukać w niedostatecznej higienie jamy ustnej. Kamień nazębny jest bowiem świetnym siedliskiem bakterii.    


Jakie mogą być przyczyny nieświeżego oddechu?


Niedostateczna higiena jamy ustnej

Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu z ust należy nie zapominać o higienie jamy ustnej. Ważne jest nie tylko systematyczne mycie zębów, ale również używanie nici dentystycznych oraz wykałaczek.


Infekcje jamy ustnej

Infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze wywołują różne dolegliwości w tym także nieprzyjemny zapach z ust. Nieprzyjemny oddech towarzyszy zapaleniu zatok przynosowych.


Używki

Nieprzyjemny zapach z ust powstaje w wyniku palenia papierosów, nadużywania kawy i herbaty oraz niektórych przypraw np. czosnku.


Wysuszenie błon śluzowych

osoby starsze często maja problemy z powodu wysuszenia błon śluzowych, które łatwo pękają, ułatwiając w ten sposób wnikanie bakterii. Prowadzi to do upośledzenia procesu wydzielania śliny, czego efektem są częste infekcje. Skutkiem jest nieświeży oddech. Proces wydzielania śliny można pobudzić żując gumę bezcukrową lub pijąc wodę z sokiem cytrynowym.


Inne przyczyny

Nieprzyjemny zapach z ust towarzyszy zaburzeniom przemiany materii, cukrzycy, chorobom wątroby i żołądka. W tym przypadku diagnozę może jedyne postawić lekarz. Problemy z nieprzyjemnym oddechem mogą prowadzić do zahamowań oraz poważnych zaburzeń psychicznych.

Jak poradzić sobie z nieświeżym oddechem?
-ważna jest dbałość o higienę jamy ustnej i systematyczne wizyty u dentysty
-należy unikać mocnych przypraw, kawy i palenia papierosów
-skuteczne są także żucie gum miętowych czy landrynkiNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT