Jak się wykonuje testy alergiczne? Rodzaje testów alergicznych. | Ochoroba.pl
22.05.2018 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy

Wiedza użytkowników: choroby

Jak się wykonuje testy alergiczne? Rodzaje testów alergicznych.

avatar
Autor:
Wiek:
40 lat
Miasto:
Gdańsk
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Organizm człowieka jest wyposażony w system immunologiczny, który chroni go przed bakteriami, wirusami oraz innymi organizmami chorobotwórczymi. Także komórki rakowe w prawidłowych warunkach są przez układ rozpoznawane i niszczone. Czasami jednak zdarza się, że ten skomplikowany układ reaguje nadmiernie na nieszkodliwe dla organizmu substancje, na przykład pyłki traw, sierść zwierząt czy kurz domowy. W prawidłowych warunkach związki te są obojętne dla człowieka i dopiero przesadna reakcja układu odpornościowego powoduje, że stają się zagrożeniem dla zdrowia.
Za pomocą testów alergicznych można zbadać reakcję chorego na poszczególne alergeny i ustalić, na które jest uczulony. Jeśli stwierdzi się, które związki wywołują alergię, można wdrożyć odpowiednie leczenie lub zapobiegać kontaktowi z alergenem.


Jakie testy alergiczne są dostępne?

 W celu dokładniejszego określenia specyficznych alergenów zaleca się wykonanie testów alergicznych. Istnieje wiele metod, ale najczęściej są wykonywane testy skórne.

Testy naskórkowy

Nazywany jest też testem płatowym. Wykonuje go lekarz dermatolog. Metoda polega na nalepieniu plastra na plecy pacjenta, na którym umieszcza się w równych odstępach czasu substancje testowane, czyli alergeny. Związki te pozostają na skórze  przez 3 dni. W ciągu tego okresu lekarz odczytuje wyniki po 24, 48 i 72 godzinach.
Jeżeli pod plastrem, w miejscu kontaktu z konkretną substancją, pojawi się czerwona plama, to istnieje możliwość alergii kontaktowej, czyli że już po zetknięciu skóry z danym alergenem występuje reakcja alergiczna.


Świetny test naskórkowy

Przy metodzie tej postępowanie jest podobne jak przy zwyczajnym teście naskórkowym. Rożnica polega na tym, że po 24 godzinach lekarz dermatolog zdejmuje plaster i testowane miejsca na skórze naświetla promieniami ultrafioletowymi. Istnieją bowiem substancje, które tylko w połączeniu z promieniami UV wywołują reakcję alergiczną. Wyniki testu odczytuje się po 48 i 72 godzinach, sprawdzając, czy na testowanym obszarze skóry nie pojawiło się zaczerwienienie.

Testy śródskórne

Przy tym rodzaju testu badana substancja zostaje podana śródskórnie. Najczęściej wykonywanym badaniem jest tak zwany Prick ? Test, dzięki któremu można zbadać wszystkie podejrzane o wywołanie reakcji alergicznych substancji, n przykład pyłki kwiatowe, kurz domowy. Do badanie wykorzystuje się specjalnie przygotowane roztwory alergenów. Kropelka cieczy jest nanoszona na skórę badanej osoby, a następnie poprzez delikatne ukłucie wprowadzana pod skórnie. Wynik można odczytać po 10-20 minutach.
Jeśli badana osoba jest uczulona na jedna z substancji, to dokładnie w tym miejscu gdzie został wprowadzony roztwór, powstaje odpowiedniej wielkości obrzęk. Określa się go jako bąbel pokrzywkowy.


Testy prowokacyjne

Do testu skórnego można jeszcze uzupełniająco przeprowadzić testy prowokacyjne. Lekarz podaje badanej osobie niewielką ilość substancji podejrzanej o wywołanie reakcji alergicznej. Na przykład przy katarze siennym na błonę śluzową nosa lub na spojówkę oka podaje się różne pyłki traw. Następnie obserwuje się objawy. Substancje, które powodują zaczerwienienie lub katar są dla badanego pacjenta alergenami, czyli związkami powodującymi alergię.     Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT