Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze? | Ochoroba.pl
01.06.2020 Dziś imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

Wiedza użytkowników: badania

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze?

avatar
Autor:
Wiek:
54 lat
Miasto:
Kraków
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Serce przez cały czas przepompowuje przez organizm około 6 litrów krwi. Dostarcza w ten sposób do tkanek tlen oraz substancje odżywcze i usuwa produkty przemiany materii. Proces ten nie zależy tylko od objętości krwi, ale od ciśnienia z jakim płynie ona przez tętnice, a przede wszystkim przez naczynia włosowate.


Na czym polega pomiar ciśnienia tętniczego?

Istnieją dwie podstawowe metody pomiary ciśnienia tętniczego.
Pierwsza, stosowana jest bardzo rzadko, gdyż polega na wprowadzeniu kaniuli do światła tętnicy i pomiarze manometru.

Drugi najczęściej stosowany, przy użyciu mankietu i słuchawek lekarskich. Polega ona na założeniu na przedramię mankietu, który zostaje tak silnie napompowany, aż tętnica jest całkowicie uciśnięta. Słuchawek przykłada się w zgięciu łokciowym i powoli wypuszcza powietrze z mankietu. W chwili gdy zostanie usłyszany pierwszy dźwięk bicia w słuchawce jest to wartość ciśnienia skurczowego i odpowiada maksymalnemu ciśnieniu krwi w tętnicy.

Ostatni słyszalny ton w słuchawce jest to ciśnienie rozkurczowe, który mówi jak wysoka jest różnica ciśnień pomiędzy dwoma uderzeniami. Jest ona ważnym miernikiem zdolności naczyń do zaopatrzenia organizmu w tlen.


Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego?

Ciśnienie rozkurczowe jest oczywiście niższe niż ciśnienie skurczowe. U zdrowych osób ciśnienie rozkurczowe powinno wynosić od 55 do 85 mm Hg. Ciśnienie skurczowe natomiast powinno mieć wartość pomiędzy 120 a 135 mm Hg.
Jeżeli pomiar w ciągu trzech kolejnych dni będzie wskazywał na wartość powyżej 135/85 to można stwierdzić, że ciśnienie jest za wysokie.

Zupełnie normalnym zjawiskiem jest wzrost ciśnienia zależny od wieku. Poprzez wyższe ciśnienie organizm wyrównuje obniżoną elastyczność naczyń krwionośnych.

A co z aparatami elektronicznymi do mierzenia ciśnienia?

Działają one automatycznie i jako stetoskop maja wbudowany mikrofon, który rejestruje pierwszy odgłos płynącej krwi i ostatni, wyznaczając w ten sposób ciśnienie tętnicze.  
Jednakże przy zakupie aparatu należy zwrócić uwagę na jego jakość, czy urządzenie zostało dobrze wyskalowane. Dodatkowo powinno się poprosić o wytłumaczenie zasad  działania urządzenia i wypróbować je przed nabyciem. W przeciwnym przypadku można otrzymywać złe wyniki.


Jakie są objawy zbyt wysokiego ciśnienia?

Nadciśnienie tętnicze zwane hypertonią może się objawiać:
-bólami głowy,
-uczuciem osłabienia,
-bladością lub zaczerwienieniem twarzy,
-zaburzenia widzenia
-szum w uszach,


Jak rozpoznać zbyt niskie ciśnienie?

Niskie ciśnienie zwane hypotonią jest również dokuczliwe. Powoduje uczucie ciągłego zmęczenia i braku napędu życiowego. Fizycznym objawem niskiego ciśnienia są np. zimne dłonie i stopy.           Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT