Angiografia ? badanie naczyń krwionośnych. Na czym polega? | Ochoroba.pl
25.05.2020 Dziś imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Wiedza użytkowników: badania

Angiografia ? badanie naczyń krwionośnych. Na czym polega?

avatar
Autor:
Wiek:
36 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Angiografia to rentgenowska metoda badań naczyń krwionośnych po wprowadzeniu do nich środka kontrastującego. Przy użyciu typowych technik rentgenowskich można uzyskać bardzo dokładny obraz układu krwionośnego.

Prześwietlenie naczyń krwionośnych wykonuje się tylko wtedy gdy potrzebna jest ogólna orientacja w stopniu zaawansowania choroby. Na zdjęciu rentgenowskim dostatecznie wyraźny jest jedynie obraz dużych pni naczyniowych, na podstawie których lekarz może postanowić wstępną, bardzo ogólnikową diagnozę.


Jak podawany jest kontrast?

Przed badaniem do naczyń krwionośnych podawany jest roztwór środka kontrastującego, który absorbuje promienie Roengena. Najczęściej stosuje się uropolinę lub jodamid, substancje które wstrzyknięte do układu krwionośnego sprawiają, że obraz naczyń krwionośnych na zdjęciu jest wyraźny i dokładny.

Naczynia krwionośne przebiegające pod skórą nakłuwa się w znieczuleniu miejscowym, natomiast do głębiej położonych dociera się za pomocą cewnika. W wyjątkowych przypadkach konieczne jest odsłonięcie naczynia (wypreparowanie).


Kiedy wykonuje się angiografię?

Badanie angiograficzne wykonuje się w przypadkach podejrzenia niedrożności naczyń krwionośnych. Zdjęcie wskazuje wyraźne widoczne zwężenia, blokady, nowotwory i guzy.

W zależności od rodzaju badanych naczyń stosuje się:
-arteriografię (prześwietlenia naczyń tętniczych),
-flebografię (prześwietlenie naczyń żylnych)
-koronografię (prześwietlenie naczyń wieńcowych)
-limfografię (prześwietlenie naczyń limfatycznych).

Zalety angiografii

Angiografia pozwala uzyskać bardzo dokładne dane dotyczące stanu i postępu procesów chorobowych w obrębie naczyń krwionośnych. Poza tym jest to metoda obarczona niewielkim stopniem szkodliwości. W celu stwierdzenia wyłącznie anatomicznych zmian naczyń, wystarczy zazwyczaj tylko jednorazowe prześwietlenie. W ten sposób dawka szkodliwego promieniowania zostaje zminimalizowana.

Ogromną zaletą angiografii jest możliwość wykonywania całych serii zdjęć (angiogramy). Za pomocą specjalnej aparatury, co sekundę wykonuje się zdjęcia, które potem zebrane w cała serię, pozwalają stwierdzić zmiany funkcjonalne w przepływie krwi.

Czy angiografia jest niebezpieczna?  
Ryzyko dotyczy głównie możliwości wystąpienia reakcji alergicznych na substancję kontrastującą. U pacjentów ze skłonnościami do reakcji uczuleniowych przed zabiegiem wykonuje się test alergiczny. Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT