Zapalenie płuc u dziecka - przyczyny, objawy, leczenie | Ochoroba.pl
22.05.2018 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy

Wiedza użytkowników: choroby

Zapalenie płuc u dziecka - przyczyny, objawy, leczenie

avatar
Autor:
Wiek:
52 lat
Miasto:
Kraków
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

W zasadzie zapalenie płuc u dzieci niewiele różni się od zapalenia płuc u dorosłych. Najczęściej schorzenie jest to wywołane przez wirusy lub bakterie.

Można rozróżnić dwa rodzaje tej choroby:
-w I zaatakowany zostaje jeden lub więcej płatów płucnych,
-w II pojawia się jednocześnie kilka ognisk zapalnych wokół oskrzeli, z tendencja do rozprzestrzeniania się.

Zapalenie płuc jest szczególnie niebezpieczną chorobą dla niemowląt i małych dzieci, nadal niestety dość często kończy się śmiercią.


Przyczyny zapalenie płuc


Zapalenie płuc u dzieci występuje wtedy, gdy nie wykształcił się całkowicie system immunologiczny organizmu lub został on osłabiony przez inna chorobę. Często choroba ta rozwija się jako powikłanie wcześniejszych infekcji, jak odra, krztusiec lub inne choroby zakaźne.
Bywa również, że drobnoustroje naturalnie występujące na błonie śluzowej nosogardzieli nagle przyjmują rolę agresywnych zarazków wywołujących zapalenie płuc. Rozwijający się stan zapalny powoduje obrzęk błony śluzowej i nadprodukcję śluzu, który stopniowo wypełnia pęcherzyki płucne. Ponadto z naczyń krwionośnych mogą się przedostawać początkowo czerwone, a potem także białe krwinki.


Jak rozpoznać zapalenie płuc?


-nagle pojawiająca się gorączka do 40 stopni
-sine usta
-tętno ok 120 na minutę
-szybki, płytki oddech,
-ból podczas oddychania
-niepokój, utrata apetytu
-rdzawobrązowa plwocina
-niewydolność krążenia.


Jak leczy się zapalenie płuc?


Najważniejszym zadaniem, szczególnie podczas choroby niemowlęcia, w wypadku niedotlenienia jest stałe dostarczanie tlenu do płuc dziecka poprzez podłączenie do respiratora lub podawanie tlenu przez maskę. Kolejnym krokiem jest leczenie infekcji bakteryjnej i powstałego w konsekwencji zapalenia.   


Przebieg choroby


W zależności ile płatów płucnych zostało zainfekowane, przebieg choroby jest mniej lub bardziej skomplikowany. Im szybciej zastosuje się leczenie antybiotykami, tym szybciej uda się opanować najbardziej ostre stadium choroby.


Coraz częściej występuje wirusowe zapalenie płuc, które pojawia się nagle i nie udaje się go zwalczyć przy pomocy antybiotyków. Po upływie około pięciu do ośmiu dni choroba ustepuje samoistnie.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT