Sposoby na zimne dłonie i stopy. | Ochoroba.pl
15.07.2024 Dziś imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Wiedza użytkowników: porady

Sposoby na zimne dłonie i stopy.

avatar
Autor:
Wiek:
42 lat
Miasto:
Rzeszów
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Może być wiele powodów zimnych dłoni i stóp. Mogą być za to odpowiedzialne zarówno zatrucia metalami ciężkimi, jak i zwapnienie naczyń, niewydolność nerek, niskie ciśnienie krwi lub po prostu nieodpowiedni ubiór w porównaniu z aurą.

Ciepłe dłonie czy stopy nie oznaczają tego, że powinny mieć temperaturę 37 stopni, temperatura ta jest charakterystyczna dla wnętrza naszego ciała, im dalej krew odpływa od miejsca centralnego tym bardziej się ochładza. W skórze temperatura krwi wynosi około 30 stopni, natomiast naskórek ma temperaturę 25 stopni.  


Dłonie i stopy są najbardziej więc narażone na wychłodzenie podczas mroźniej pogody. Wychłodzone stopy nie ogrzewają się też natychmiast po owinięciu ich wełnianym kocem, gdyż organizm potrzebuje trochę czasu na dostarczenie odpowiedniej ilości krwi, potrzebnej do ogrzania.


Czasami stres jest także sprawcą nadmiernego ochłodzenia skóry dłoni i stóp. Ma to związek z osłabieniem działania wegetatywnego układu nerwowego. I  w sytuacji stresowej, powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w skórze.


Sposoby na zimne dłonie i stopy.


Osoby wzmagające się z zimnymi stopami i dłońmi powinny przede wszystkim odstawić papierosy i kawę, gdyż nikotyna i kofeina zwężają naczynia krwionośne w skórze. Wskazane są także kąpiele o zmiennej temperaturze. Są one doskonałym treningiem dla naczyń krwionośnych. W tym celu należy napełnić dwie wanienki wodą , jedną o temperaturze koło 38 stopni, a drugą o temperaturze 15 stopni. Następnie należy wstawić stopy na 2-3 minuty raz do jednej wanienki, raz do drugiej. Czynność należy powtórzyć kilka razy, po czym należy założyć ciepłe skarpetki.


Innym sposobem jest kąpiel o wzrastającej temperaturze, czyli należy zacząć od temperatury wody od 35 stopni, a następnie dolewać gorącą wodę tak długo, aż jej temperatura osiągnie 42 stopnie. Cały zabieg powinien trwać około 20 minut.  


Niezastąpionym elementem zapobiegającym zimnym stopom jest odpowiednio dobrane obuwie. Dlatego też należy nosić obuwie nie uciskające stóp. Godne polecenia są np. sandały albo klapki z wyściółką anatomiczną, w których palce stóp ?pracują? i są lepiej ukrwione.


 Jak zapobiegać zimnym dłoniom i stopom?


1.Należy nosić skarpety, które jednocześnie wchłaniają pot i izolują stopy.
2.Należy zadbać o to, aby ubranie było luźne. Ciasne ubrania pogarszają ukrwienie skóry.
3.W okresach zimowych ubierajmy się na cebulkę. Dwie pary cienkich skarpet lepiej chroni przed zimnem niż jedna gruba, gdyż między dwiema warstwami materiału wytwarza się warstwa izolacyjna.
4.Zawsze należy w ziemie pamiętać o czapce, gdyż przez głowę tracimy wiele ciepła.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT