Łuszczyca ? co warto wiedzieć? Przyczyn, objawy, leczenie. | Ochoroba.pl
04.04.2020 Dziś imieniny Benedykta, Izodory, Wacławy

Wiedza użytkowników: choroby

Łuszczyca ? co warto wiedzieć? Przyczyn, objawy, leczenie.

avatar
Autor:
Wiek:
38 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image


Jak wygląda zmiana łuszczycowa?

Typowym wykwitem w łuszczycy zwykłej są płasko-wyniosłe grudki o różnej wielkości, wyraźnie odgraniczone od otoczenia - pokryte warstwą łuski, po zdrapaniu której uwidacznia się błyszcząca powierzchnia, a następnie punkcikowate krwawienie. Wielkość wykwitów jest różna od drobnych grudek typowych dla wczesnych zmian chorobowych występujących po przebytych infekcjach, do dużych plackowatych szerzących się obwodowo. W przypadku zaawansowanej choroby powstają wykwity obrączkowate z nasileniem zmian na obwodzie i ustępowaniem w centrum


Jakie są postacie łuszczycy
?

-skórna
Zmiany chorobowe najczęściej zajmują skórę okolic najbardziej narażonych na stałe urazy (kolana, łokcie, okolica lędźwiowo-krzyżowa, fałdy skórne - pachy, pachwiny, szpara międzypośladkowa. Częstą lokalizacją jest skóra owłosiona głowy i twarz. Ta lokalizacja może być jedynym objawem choroby i pomimo nieraz złożonego charakteru zmian oraz dużego nawarstwienia łusek nie prowadzi do utraty włosów. Zmiany mogą zajmować różną powierzchnię skóry.


-paznokciowa

Często w łuszczycy procesem chorobowym objęte są płytki paznokciowe, które mogą być jedyną lokalizacją przez wiele lat. Są to punkcikowate wgłębienia, nadmierne rogowacenie podpaznokciowe, rozwarstwianie płytek.

-stawowa
Dolegliwości bólowe i stany zapalne mogą dotyczyć drobnych i dużych stawów, często niesymetrycznie, mogą doprowadzać do zniekształceń. Czynnik reumatoidalny w większości przypadków nie jest wykrywalny.


Przyczyny łuszczycy

-ostre infekcje bakteryjne lub wirusowe
-infekcje przewlekłe (w uzębieniu, przydatkach, pęcherzyku żółciowym)
-niektóre leki np. przeciwmalaryczne, tetracykliny, beta blokery
-stres
-mechaniczne drażnienie skóry
-zbyt intensywne leczenie (zbyt silne maści)


Leczenie

W najczęściej spotykanej zwykłej postaci łuszczycy wystarczające jest leczenie miejscowe przebiegające w trzech etapach.
Pierwszy etap to usunięcie łusek pokrywających wykwity łuszczycowe, które uniemożliwiają działanie terapeutyczne właściwych preparatów przeciwłuszczycowych. Nie należy ich usuwać mechanicznie poprzez zdrapywanie powierzchni grudek, ale poprzez stosowanie maści złuszczających z kwasem salicylowym lub siarką. Na skórę owłosioną głowy stosowanie oliwki salicylowej przez kilka dni powoduje możliwość skutecznego usunięcia nawet dużych nawarstwień łusek. Maści złuszczające i oliwkę salicylową należy zmywać ciepłą wodą z mydłem lub szamponami dziegciowymi - dostępnymi w każdej aptece. Etap ten trwa najczęściej kilka dni.
W drugim etapie leczenia po usunięciu łusek z wykwitów łuszczycowych, gdy pojawi się czerwona powierzchnia grudek, stosujemy jeden lub kilka preparatów hamujących nadmierny podział komórek naskórka i działających przeciwzapalnie. Do najczęściej stosowanych należy zaliczyć cygnolinę, inne to preparaty dziegciowe, kortykosteroidy, pochodne witaminy D3. Wybór leku zależy od lokalizacji zmian, możliwości finansowych chorego oraz rozległości zmian chorobowych

Jak zapobiegać łuszczycy?

1. Leczenie wszystkich ognisk zakaźnych.
2. Zapobieganie ostrym chorobom infekcyjnym.
3. Eliminacja powszechnie znanych czynników wyzwalających proces chorobowy.
4. Unikanie stosowania w leczeniu leków - prowokatorów

5. Unikanie stresów. W razie trudności kontakt z psychologiem.
6. Właściwa pielęgnacja skóry - kąpiele natłuszczające, solankowe, stosowanie preparatów natłuszczających.
7. Właściwe odżywianie w okresie zaostrzeń - dieta lekkostrawna, unikanie tłuszczów zwierzęcych, wieprzowiny.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT