Już nasi przodkowie znali dobroczynne działanie miodu jako panaceum na wiele różnych schorzeń. Dzięki zawartości wielu substancji czynnych miód jest szeroko wykorzystywany w medycynie. W tak zwanych domowych sposobach wspomagania leczenia można go użyć w następujący sposób:
Napój z miodem przeciwko chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy
Na półtorej, 2 godziny przed jedzeniem lub w 3 godziny po posiłku należy pić 1 szklankę ciepłej wody z rozpuszczoną w niej 1 łyżeczką miodu. Roztworu nie wolno gotować, ale też nie może być zimny, gdyż taki drażni jelita i podwyższa kwasowość soku żołądkowego.Pod wpływem kuracji ustają bóle, zgaga i mdłości.
Miód w bólach wątroby
Filiżanka słabej, ciepłej herbaty z 1 łyżeczką miodu i sokiem z pół cytryny, pita regularnie rano i wieczorem, znacznie łagodzi bóle wywołane stanem zapalnym wątroby (zwłaszcza zapaleniem wirusowym). Lek skutkuje jeszcze lepiej, gdy po jego wypiciu chory położy się na chwilę na prawym boku.
Herbatka ziołowa z miodem na nerki
Trzy łyżki stołowe owoców dzikiej róży zalewa się 3 szklankami wody i pozostawia na pół godziny na małym ogniu. Nie wolno gotować! Po przecedzeniu naparu dodaje się 1 łyżeczkę miodu do każdej szklanki napoju. Pić należy ciepły napój 3 razy dziennie. Lek stosuje się w różnych dolegliwościach nerek związanych ze zmniejszonym wydzielaniem moczu. W uporczywych przypadkach dobrze jest wziąć również tak zwaną nasiadówkę z wywaru skrzypu.
Płukanka z miodu do gardła
1 łyżeczkę miodu rozpuszcza się w szklance ciepłej wody. Płynem tym płucze się gardło w przypadku zapalenia migdałków lub strun głosowych. Zabieg należy powtarzać kilka razy dziennie, aż do wyzdrowienia. Mikstura z miodem przeciwko kaszlowi Do szklanki wyciska się sok z dużej cytryny i miesza z 2 łyżeczkami gliceryny spożywczej. Do pełna dokłada się miód i jeszcze raz miesza. Miksturę należy łykać po 1 łyżeczce 3 razy dziennie, dopóki kaszel nie minie.