Zastrzał i zanokcica - ból, zaczerwienienie, zaropienie skóry wokół paznokcia. | Ochoroba.pl
11.07.2020 Dziś imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Wiedza użytkowników: porady

Zastrzał i zanokcica - ból, zaczerwienienie, zaropienie skóry wokół paznokcia.

avatar
Autor:
Wiek:
36 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
imageZastrzał jest ostrym procesem zapalnym palców ręki. Zanokcica to ropne zapalenie tkanki wokół paznokcia u rąk lub u stóp. Ropotwórcze zarazki wnikają do wnętrza przez często małe skaleczenia, infekując ranę.

 
Skąd się biorą?


Główną przyczyną są małe skaleczenia i ranki powstałe podczas manicure oraz usuwania skórek paznokcia.
Może być również spowodowane wrastaniem paznokcia w wał paznokciowy, bakterie mogą wnikać także przez pęknięcia skry palców dłoni.


Jak leczyć bolące zmiany?


Jeśli stan zapalny objął jedynie powierzchniową tkankę skóry, wówczas wystarczy zastosować maść antybiotykową. Natomiast gdy zostały zaatakowane głębsze warstwy skóry, ścięgna, okostna, a nawet kości, wtedy konieczny jest zabieg operacyjny. Często trzeba również zastosować preparaty sterydowe, a w wyniku przewlekłych stanów zapalnych  - żelatynę. Środki te wspomagają i przyśpieszają proces wzrostu oraz zwiększają ukrwienie paznokcia (przynajmniej na czas terapii należy powstrzymywać się od palenia papierosów). Jeżeli przyczyną zakażenia są grzyby zostanie zastosowany odpowiedni środek przeciwgrzybiczy, przepisany przez lekarza.


Co zastosować z domowej apteczki?


W początkowym stadium zanokcicy doskonale sprawdza się jeden z tzw. domowych sposobów, czyli moczenie zmieniono chorobowej kończyny w wodzie, w które rozpuszczono szare mydło, a następnie zastosowanie maści ściągającej. Jedynie w przypadku wystąpienia stanu zapalnego i pojawienia się ropy wskazane jest zastosowanie maści z antybiotykiem.


Stany zapalne palców dłoni mogą być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli infekcja dotyczy głębszych warstw tkanki podskórnej. Pochewki ścięgniste są mianowicie tak ze sobą połączone, że ułatwiają bakteriom i drobnoustrojom przemieszczanie się z jednego miejsca na drugie. W ten sposób zakażenie bardzo szybko może objąć następne palce. Zaniedbanie zastrzału może nawet doprowadzić do martwicy opuszka.   Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT