Koronografia - oczyszczanie tętnic, ocena stanu tętnic wieńcowych. | Ochoroba.pl
22.05.2018 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy

Wiedza użytkowników: zabiegi

Koronografia - oczyszczanie tętnic, ocena stanu tętnic wieńcowych.

avatar
Autor:
Wiek:
41 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Co to jest koronografia?


Koronografia jest inwazyjnym badaniem tętnic wieńcowych, które pozwala na określenie stanu tętnic, zlokalizować przewężenie lub ocenić zaawansowanie zmian miażdżycowy baz ocenić skuteczność leczenia np. po balonikowaniu. Wykonywane jest ono tylko w wyraźnych wskazaniach, poprzez wprowadzenie cewnika w światło tętnicy.

Co przed koronografią?


Jeśli nie jest to nagły przypadek zatkania tętnic wieńcowych, wymagane jest przed badaniem posiadanie lub wykonanie EKG, testu wysiłkowego,  RTG klatki piersiowej oraz zaszczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.  Lekarza należy także poinformować o ewentualnych uczuleniach na leki znieczulające lub kontrast oraz podać listę zażywanych na stałe leków.


Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, cewnik wprowadzany jest przez nacięcie w pachwinie lub zgięciu łokociowym. W momencie dotarcia cewnika do lewej komory następuje wstrzyknięci cewnik i wykonywane są wielokrotne zdjęcia rentgenowskie, pozwalające ocenić przepływ krwi w tętnicach.  


Po zabiegu
wskazane jest nieruchome leżenie przez 10-12 godzin, a w miejscu wprowadzenia cewnika zakładany jest opatrunek uciskowy, który się, nieco rozluźnia po około 6 godzinach by nie doszło do martwicy tkanek.  Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT