Badania diagnostyczne guza piersi. Mammografia, usg, biopsja piersi. | Ochoroba.pl
18.04.2024 Dziś imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Wiedza użytkowników: choroby

Badania diagnostyczne guza piersi. Mammografia, usg, biopsja piersi.

avatar
Autor:
Wiek:
48 lat
Miasto:
Kraków
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Badania diagnostyczne

Współczesna medycyna dysponuje wieloma możliwościami diagnostycznymi, które pozwalają stwierdzić czy zmiana ma charakter niezłośliwy czy złośliwy. Aby diagnoza była w pełni wiarygodna należy połączyć kilka metod i dostosować je odpowiednio do wieku i budowy kobiety.

Badanie piersi powinno składać się z 3 etapów:
-badanie palpacyjne wykonane przez lekarza
-badanie mammograficzne i/lub ultrasonograficzne
-biopsja


Mammografia

Mammografia jest radiologiczną metodą badania sutka. Podobnie jak w innych metodach rentgenowskich wykorzystywane jest tu różnica w pochłanianiu promieni X, przechodzących przez poszczególne tkanki organizmu. Zdjęcie pozwalają uwidocznić prawidłowe struktury sutka i ewentualne ich zmiany.

USG piersi
Jest to metoda bezpieczna i bezbolesna i dość precyzyjny sposób pozwala na określenie stanu piersi. Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje ultradźwięki, emitowane przez sondę przyłożoną do skóry nasmarowanej specjalnym żelem. Ultradźwięki odbijają się od tkanek o różnej gęstości i przetwarzane są do postaci obrazu podobnego do zdjęcia rentgenowskiego. Badanie usg najczęściej jest zalecane pacjentkom między 20 a 40 rokiem życia lub w każdym wieku ze wskazań onkologa. Badanie ultrasonograficzne jest badaniem nieinwazyjnym, dzięki czemu można je wykonać wielokrotnie. Profilaktyczne badanie piersi należy robić raz do roku.

Biopsja
Biopsja cienkoigłowa (BAC) polega na nakłuciu cienką igłą piersi i pobraniu materiału ze zmienionego fragmentu piersi. W przypadku gdy zmiana jest wypełniona płynem i okaże się torbielą, po opróżnieniu stanie się ona niewyczuwalna. Jeśli natomiast jest to zmiana lita, pobrane komórki rozprowadzane są na szkiełku mikroskopowym, odpowiednio barwione i poddawane badaniu pod mikroskopem w celu sprawdzenia obecności komórek nowotworowych.
Biopsja gruboigłowa pozwala na pobranie materiału tkankowego, którym może być poddany badaniu histopatologicznemu, precyzyjnie określające charakter zmiany. W przypadku wątpliwości prawidłowości oceny mikroskopowej wykonywana jest celowa biopsja chirurgiczna.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT