Biegunka reumatyczna. Biegunki u osób chorych na gościec. | Ochoroba.pl
04.04.2020 Dziś imieniny Benedykta, Izodory, Wacławy

Wiedza użytkowników: porady

Biegunka reumatyczna. Biegunki u osób chorych na gościec.

avatar
Autor:
Wiek:
38 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Osoby chore na gościec często skarżą się na dolegliwości przewodu pokarmowego, w którym dominują biegunki, czyli częste wydzielanie rzadkiego stolca, zawierającego niestrawiony pokarm, śluz, tłuszcz a czasami krew. Biegunki występują najczęściej po kuracjach antybiotykami lub są objawem zaburzeń w przyswajaniu składników pożywienia spowodowanych niewłaściwym odżywianiem (za dużo białka i węglowodanów, niedostatek owoców i warzyw w diecie).

  Ważne jest aby umieć rozróżnić rzadkie stolce od prawdziwej biegunki, którą cechuje gwałtowna potrzeba oddania stolca po spożyciu posiłku lub wypiciu jakiegokolwiek płynu. Chory skarży się na wzdęcia, kłucia w okolicach pępka, lekkie przelotne bóle;
oddaje wodnisty cuchnący kwaśno lub zgniło stolec kilka lub kilkanaście razy na dobę, często w nocy. U niektórych chorych pojawia się gorączka.
  Ponieważ trwająca dłużej niż trzy dni biegunka prowadzi do odwodnienia organizmu pozbawiając go różnych związków mineralnych, wymaga ona skrupulatnego leczenia.

Dieta
  Po dwudniowej głodówce, kiedy to chory w razie pragnienia może pić jedynie przegotowaną wodę z cytryną i miodem (1 łyżeczka miody na szklankę napoju), podajemy kleik ryżowy lub kleik owsiany. Chory musi unikać potraw, które mu szkodzą. W przypadku biegunki reumatycznej szczególnie źle trawione są ziemniaki pod każdą postacią. Nawet po wyraźnym polepszeniu należy unikać warzyw (także gotowanych), można natomiast podawać choremu pieczone jabłka.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT