Jakie leki na zaparcia? | Ochoroba.pl
28.07.2021 Dziś imieniny Ady, Wiwiany, Sylwiusza

Wiedza użytkowników: porady

Jakie leki na zaparcia?

avatar
Autor:
Wiek:
47 lat
Miasto:
Gdynia
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Jeśli zmiana sposobu odżywiania i stylu życia nie pomaga, w niektórych przypadkach zaleca się zastosowanie leczenia farmkologicznego. Jednak decyzja o podjęciu tego sposobu leczenia powinna być zawsze skonsultowana i zalecona przez lekarza, działanie na własną rękę w tej kwestii może mieć wręcz skutki odwrotne w postaci jeszcze bardziej nasilonych zaparć.

LAKTULOZA

Przede wszystkim działanie tego leku polega na pobudzeniu perstaltyki jelit, a także zwiększeniu objętości treści jelitowej w jelicie grubym. Laktuloza przechodzi przez przewód pokarmowy i jest rozkładana dopiero w jelicie gruby pod wpływem flory bakteryjnej do kwasów organicznych. Działanie jej rozwija się po 24-48 godzinach od przyjęcia. Leku nie powinno się podawać w przypadku nietolerancji laktozy, może być stosowana przez kobiety w ciąży.

ANTRACHINONY ( zawarte w senes, aloes, rzewień)

Główne działanie tej substancji czynnej polega na pobudzeniu wydzielania i czynności jelit. Np. rzewień stosowany jest w zaparciach atonicznych jako środek przeczyszczający. Oczywiście nie należy stosować długotrwałe tego typu leku, gdyż może to prowadzić do przekrwienia jelita grubego oraz nadmierna utrata elektrolitów, w szczególności potasu.   Nie należy stosować w zapaleniu pęcherza, żylakach odbytu czy kamicy szczawianowej.

POLIFENOLE (np. bisakodyl)

Działanie leku polega głównie na pobudzeniu perstaltyki jelit i wydzielaniu. Zwykle podawane są w formie czopków doodbytniczych lub w formie doustnej. Zastosowanie tego leku polega na przygotowaniu chorego do zabiegów operacyjnych, badań diagnostycznych jelita grubego oraz w zaparciach stolca. Lek działa już po 0,5 do 1 godziny od podania czopka doodbytniczo i po 4-10 godzin w przypadku zażycia w formie doustnej.  Leku nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących, a także w przypadku występowania hemoroidów, szczeliny odbytu bądź zapaleniu jelita grubego.


OLEJEK RYCYNOWY, PARAFINA

Pod wpływem rozkładu olejku rycynowego powstają składniki pobudzające jelita do wzmożonej pracy, powodują przekrwienie jelit a w konsekwencji  przechodzenia wody do światła jelita. Z reguły po 2-6 godzin po podaniu olejku rycynowego dochodzi do łagodnego wypróżnienia. Olejek rycynowy nie powinien być stosowany u kobiet w czasie ciąży oraz stosowany długotrwale, gdyż może prowadzić do zaburzenia wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.


LEKI ZMIĘKCZAJĄCE STOLEC (oleje, gricerol, sorbitol)

Są to leki ułatwiające wypróżnianie poprzez pobudzenie perstaltyki, głównie stosowane w postaci czopków.

Leczenie zaprać lekami farmakologicznymi powinno być dokładnie przemyślane i dostosowane do przyczyny zaprać występujących u chorego.    Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT