Kiedy i jak przyjmować preparaty witaminowe? Kiedy zastosować suplementację? | Ochoroba.pl
15.07.2024 Dziś imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Wiedza użytkowników: porady

Kiedy i jak przyjmować preparaty witaminowe? Kiedy zastosować suplementację?

avatar
Autor:
Wiek:
42 lat
Miasto:
Rzeszów
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Organizm człowieka działa w cyklu dwudziestoczterogodzinnym. Komórki naszego ciała  nie śpią, wówczas gdy my śpimy. W tym czasie odbywają się niezbędne do życia procesy utleniania i odżywiania. Z tych też względów suplementacja powinna się odbywać w ciągu dnia w określonych odstępach czasu.
Jeżeli uzupełniamy witaminy raz w ciągu dnia, powinniśmy je przyjmować po obiedzie, a nie po śniadaniu.

Witaminy powinny być przyjmowane tuż po posiłkach. Są one bowiem substancjami organicznymi i przyjmowanie ich razem z pożywieniem  oraz składnikami mineralnymi stwarza lepsze warunki o wchłaniania. Ponieważ witaminy rozpuszczalne w wodzie, szczególnie witaminy z grupy B i witamina C, wydalane są bardzo szybko z moczem, dlatego powinny być przyjmowane po trzech głównych posiłkach, by odnieść jak najwięcej korzyści z ich suplementacji.

Jeżeli taki system jest niewygodny, należy przyjmować pół dawki po śniadaniu, a kolejne pół po obiedzie. Jeśli możemy przyjmować witaminy tylko raz w ciągu dnia, powinniśmy to zrobić po najobfitszym posiłku.
Należy przy tym pamiętać, że witaminy muszą być podawane razem ze związkami mineralnymi, ponieważ wtedy są najlepiej wchłaniane.

Wybór suplementacji

Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaka postać witaminy (w proszku, płynna czy w tabletkach) oraz jaki sposób suplementacji w ciągu dnia jest la nas najlepszy. Na początku powinniśmy z pewnością trochę poeksperymentować . Witamina C przyjmowana wraz z napojami może być łatwiejsza do przyjmowania podczas przeziębienia niż duże tabletki.

Szeroki wybór asortymentu suplementów w aptekach a także supermarketach z pewnością stoi otworem, by dogodzić naszym nawet najbardziej wyszukanym oczekiwaniom.     Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT