Badania w ciąży - morfologia, test obciążenia glukozą, odczyn VDRL, HbsAg, przeciwciała dla krwinek czerwonych. | Ochoroba.pl
20.06.2018 Dziś imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Wiedza użytkowników: porady

Badania w ciąży - morfologia, test obciążenia glukozą, odczyn VDRL, HbsAg, przeciwciała dla krwinek czerwonych.

avatar
Autor:
Wiek:
44 lat
Miasto:
Gdynia
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

 

W czasie ciąży prawie podczas każdej wizyty u ginekologa zalecane jest morfologia krwi. Profilaktyczne badania krwi są wskazane ze względu na występowanie niedokrwistości, szczególnie w II trymestrze. Związane jest to, z rozcieńczeniem krwi (w ciąży objętość osocza zwiększa się o 50%, a masa krwinek czerwonych tylko o 25%), a także z zwiększonym zapotrzebowania organizmu na żelazo w tym okresie. Częste wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie niedoborów i włączenie we właściwym momencie suplementacji preparatami żelaza.

Przesiewowy test obciążenia glukozą

Test wykonywany jest między 24 a 28 tygodniem ciąży. Polega ona na oznaczeniu poziomu glukozy we krwi na czczo, a następnie po godzinie od wypicia szklanki wody, w której zostało rozpuszczone 50g glukozy. Nieprawidłowe wyniki mogą świadczyć o cukrzycy ciężarnych. Prawidłowa wartość tego parametru to:-poniżej 105 mg% na czczo,-poniżej 140mg% w godzinę po podaniu glukozy.

Odczyn VDRL

Oznacza się go na początku ciąży, a później jeszcze raz około 37 tygodnia ciąży. Badanie to pozwala wykluczyć obecność bakterii odpowiedzialnej za rozwój kiły. Wynik badania powinien być ujemny.Zakażenie kiłą może w skrajnych przypadkach spowodować poronienie, poród przedwczesny lub śmierć noworodka.

HbsAg to antygen wirusowego zapalenia wątroby typu B, tzw. "żółtaczki wszczepiennej". Jeśli kobieta nie miała kontaktu z wirusem wywołującym tę chorobę, wynik będzie ujemny. Badanie się to wykonuje w 37 tygodniu ciąży.Nosicielstwo wirusa nie zagraża dziecku. W pierwszej dobie życia dziecka w tym przypadku noworodek oprócz rutynowego szczepienia przeciw WZW, otrzyma dodatkowo specjalną immunoglobulinę. Jeśli do zakażenia dojdzie w czasie ciąży, rośnie ryzyko porodu przedwczesnego.

Oznaczenie poziomu przeciwciał swoistych dla toksoplazmozy

Oznaczenie tego typu przeciwciał wykonuje się na początku ciąży i w zależności od uzyskanego wyniku powtarza się w II i III trymestrze. Obecność przeciwciał w klasie IgM świadczy o aktywnej fazie choroby, czyli o możliwości zarażenia się w czasie trwania ciąży. Obecność przeciwciał w klasie IgG dowodzi o przebyciu choroby w przeszłości.

Obecność przeciwciał dla krwinek czerwonych

To badanie jest rutynowo przeprowadzane u wszystkich kobiet na początku ciąży. U kobiet z RH(-) jest co najmniej trzykrotnie powtarzane. Badanie to umożliwia wczesne rozpoznanie konfliktu serologicznego w układzie Rh i jeśli trzeba wdrożenie leczenia rozwijającego się maleństwa. Skutkiem konfliktu może być niedokrwistość, obrzęk immunologiczny czy niewydolność krążenia u dziecka, a w skrajnych przypadkach nawet obumarcie ciąży.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT