Karmienie piersią ? dlaczego karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia? | Ochoroba.pl
05.04.2020 Dziś imieniny Ireny, Kleofasa, Wincentego

Wiedza użytkowników: porady

Karmienie piersią ? dlaczego karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia?

avatar
Autor:
Wiek:
38 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Pokarm kobiecy jest najlepszym pod względem jakościowym pokarmem dla niemowląt. Pokarm kobiecy zaspokaja wszystkie potrzeby niemowlęcia na składniki odżywcze, zapewnia także prawidłowy rozwój psychomotoryczny oraz jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki chorób cywilizacyjnych.
Kolejną zaletą karmienia piersią jest także fakt, iż ten sposób karmienia wzmacnia więź emocjonalną matki z dzieckiem oraz wzmacnia rozwój funkcji poznawczych. Karmienia piersią pozytywnie koreluje także z korzyściami dla matki. Kobiety, które karmią piersią szybciej i efektowniej pozbywają się tkanki tłuszczowej zgromadzonej podczas ciąży oraz zmniejszają ryzyko raka sutka oraz jajników.
Według zaleceń naukowców najbardziej pożądane jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka oraz wprowadzanie pokarmów uzupełniających po rozpoczęciu 7 miesiąca życia.
Skąd to mleko?
Już od 3 miesiąca życia płodowego dziecka w piersiach kobiety pojawia się materiał przypominający siarę- pierwsze mleko, po przyjściu dziecka na świat.
Sam odruch wypływu mleka jest uruchamiany przez pozytywne i negatywne napięcia psychiczne oraz ssanie piersi przez dziecko (karmienie na żądanie).
Odruch ssania u dziecka pojawia się pomiędzy 33 a 34 tygodniem życia płodowego, ssanie dziecka uruchamia odruchowe wydzielanie mleka, dzięki włóknom wydzielniczym oplatającym pęcherzyki gruczołowe. Proces wydzielania mleka pozostaje pod kontrolą ośrodkowego układu nerwowego, więc negatywne emocje jak stres mogą nawet doprowadzić do zahamowania laktacji.
Dlaczego niemowlę tak często je?
Mleko kobiece jest trawione przez przez około 1,5 godziny, stąd też wynika potrzeba tak częstego karmienia. W przypadku karmienia sztucznego czas się ten przedłuża nawet do 4 godzin.
Kiedy i jak należy karmić?
Wczesny kontakt fizyczny noworodka z matką wyzwala odruch poszukiwania a następnie ssania. Odruch ssania jest najsilniejszy w 2- 30 minut po urodzeniu, a pierwsze krople mleka matki mają ogromne znaczenie. Ssanie powoduje bowiem uruchomienie mechanizmów regulujących wytwarzanie pokarmu. Pokarm kobiecy całkowicie zaspokaja potrzeby żywieniowe niemowlęcia.
Jak karmić piersią?
Bezpośrednio przed karmieniem dziecko powinno być przewinięte i ułożone na brzuchu przez około 10-15 minut. Brodawki muszą być zwilżone niewielką ilością wyciśniętego pokarmu, a nawet można odciągnąć niewielką ilość pokarmu dla ułatwienia niemowlęciu uchwycenia sutka.
Matka podczas karmienia powinna wygodnie usiąść lub leżąc. Podczas każdego karmienia należy przystawić niemowlę najpierw do jednej piersi, a po jej całkowitym opróżnieniu do drugiej. Kolejne karmienie rozpoczynamy powinno się rozpoczynać od tej piersi, która była podana jako drugą.
Po nakarmieniu należy dziecko unieść pionowo i trzymać, bądź ułożyć wysoko, do momentu odbicia połkniętego w trakcie karmienia powietrza.
Nie należy karmić dziecka w pozycji uniesionej i pozostawiać niemowlę w takiej pozycji przez 30 minut po posiłku.
Należy pamiętać!
Dziecko karmione piersią do 6 miesiąca życia nie wymaga dodatkowej podaży wody, roztworu glukozy, ani herbatek do picia.
Co zapewnia powodzenie w karmieniu naturalnym?
1.Pozytywne nastawienie matki do karmienia piersią.
2.Wczesne przystawienie do piersi tzn. 20-30 minut po porodzie.
3.Prawidłowe przystawienie do piersi od pierwszego karmienia.
4.Wychowywanie bez smoczka i butelki.
5.Nie dopajanie płynami (herbatki, zwłaszcza ziołowe).Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT