Spojówki spełniają rolę ochronną ich najczęstszą chorobą jest zapalenie o typowych, stosunkowo łatwych do rozpoznania objawach. Chory odczuwa pieczenie, świąd, kłucie pod powiekami, wystepuje łzawienie i swiatłowstręt. Spojówki zwykle bladoróżowe, stają się zaczerwienione, obrzękłe. W worku spojówkowym pojawia się wydzielina gromadząca się w kącikach i na brzegach powiek, czasem wyciek ropny. Na powierzchni spojówek mogą tworzyć się szarożółtawe błony. Powieki sa często obrzękłe, a ich brzegi sklejają się, zwłaszcza po śnie nocnym. Przyczyną ostrego zapalenia są różnego rodzaju
bakterie najczęściej ropne (gronkowce, paciorkowce, gonokoki, pneumokoki). Niektóre z tych bakterii mogą znajdować się w worku spojówkowym i nie mogą wywołać stanu zapalengo aż do momentu, gdy dołączy się czynnik drażniący spojówki, np. kurz, chemikalia, drobny uraz.
Wymienione wyżej czynniki, a ponadto jeszcze dym papierosowy, promieniowanie podczerwone lub nadfioletowe, złe oświetlenie, nie wyrównane wady refrakcji mogą być przyczyną przewlekłych zapaleń spojówek o powolnum początku i długotrwałym przebiegu. Objawy zapalne są wtedy mniej zaznaczone, nasilają się rano i wieczorem.
JAK LECZYĆ?
Zapaleń spojówek, zwłaszcza form przewlekłych, nie jest łatwe i powinno być prowadzone przez specjalistę. Rzadko pomagaja środki domowe takie jak rumianek, świetlik. Przeważnie trzeba zastosować odpowiednie leki oczne w postaci kropli i maści. Często konieczne jest przeprowadzenie bakteriologicznego badania wydzieliny z worka spojówkowego w celu stwierdzenia, jakie bakterie są przyczyną choroby i na jakie antybiotyki są one wrażliwe. Stosowanie na własną rękę leków ocznych może przedłużyć chorobę, a nawet doprowadzić do skutków ubocznych. Zbyt długie miejscowe podawanie antybiotyków sprzyja rozwojowi w worku spojówkowym różnych form grzybów, powodujących trudne do leczenia i niebezpieczne dla oka zakażenia. Stan oka pogarsza się pod wpływem dalszego leczenia lekami zawierającymi antybiotyki lub kortykosteroidy. Dlatego w przypadku nasiljących się przewlekłych zapaleń spojówek i brzegów powiek należy zwrócić się do okulisty.