Co to jest glikol etylowy? | Ochoroba.pl
25.04.2018 Dziś imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Wiedza użytkowników: porady

Co to jest glikol etylowy?

avatar
Autor:
Wiek:
34 lat
Miasto:
warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Glikol etylowy i inne alkohole dwuwodorotlenowe sa to bezbarwne, oleiste ciecze, bez zapachu, o smaku słodkawym. Mieszają sie dobrze z wodą i z wieloma rozpuszczalnikami organicznymi. Poza zastosowaniem jako rozpuszczalnki używane są jako składniki płynów nie zamarzajacych do chłodnic samochodowych i do produkcj niektórych kosmetyków.


Ostre zatrucie glikolem etylowym, który jest najbardziej toksyczny z tej grupy związków, zdarzają się w zasadzie tylko drogą doustną, jest bowiem mało lotny i nie wchłania się przez skórę. Najczęstszą przyczyną są pomyłki z alkoholem.
JAKIE SĄ OBJAWY ZATRUCIA?
Objawy w postaci upojenia i śpiączki sa podobne do objawów zatrucia alkoholem etylowym, narastaja powoli. W czasie przemian wewnątrzustrojowych glikolu etylowego powstaje kwas szczawiowy, który wytrąca się wpostaci kryształków w ścianach naczyń, przede wszystkim mózgu i nerek. Objawem zwracającym uwagę jest znaczna kwasica, jak z zatruciu alkoholem metylowym. Śmierć (wczesna) może nastapić wskutek uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego lub późna w skutek uszkodzenia nerek. Zmiany w nerkach sa podobne jak w zatruciu kwasem szczawiowym.
JAKA JEST PIERWSZA POMOC?
Natychmiastowe wywołanie wymiotów, podanie węgla leczniczego w roztworze wodnym. Zabezpieczenie podstawowych czynności życiowych. Konieczny kontakt z ośrodkiem zatruć i natychmiastowe przewiezienie chorego w celu jak najszybszego rozpoczęcia leczenia specjalistycznego.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT