Dlaczego azbest jest szkodliwy? | Ochoroba.pl
21.06.2018 Dziś imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Wiedza użytkowników: choroby

Dlaczego azbest jest szkodliwy?

avatar
Autor:
Wiek:
32 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Azbest jest przyczyną choroby azbestowej, zwanej także azbeścicą lub pylicą azbestową, dotykającą płuca. Dotyczy ona osób, które miały kontakt z azbestem i wdychały jego włókna, co prowadzi do wytworzenia stanów zapalnych w oskrzelach i powoduje ich niedrożność.
Jakie są objawy azbestozy?
Do symptomów choroby zalicza się wywołany podrażnieniami dróg oddechowych kaszel, odkrztuszanie ciągnącej się plwociny, duszności, nawet upośledzenie czynności płuc. Zaburzenie funkcjonowania płuc prowadzi natomiast do osłabienia mięśnia sercowego. Często w przebiegu pylicy azbestowej dochodzi do nadmiernego rozrostu tkanki łącznej w płucach, nazywanego nalotem azbestowym. Może także dojść do rozwoju choroby nowotworowej.
Po wystąpieniu niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza, unikanie ponownej ekspozycji na ten surowiec nie przynosi żadnej poprawy. Ze względu na rakotwórcze właściwości azbestu w wielu krajach zabroniono jego stosowania.
Jak diagnozuje się azbestozę?
Oprócz charakterystycznych objawów i znacznego zmniejszenia wydolności płuc, powstałe zmiany są widoczne w badaniu rentgenowskim.
Należy unikać kontaktu z azbestem, a jeśli ma się z nim do czynienia bezwzględnie stosować maski ochronne na nos i usta. Usuwaniem i utylizacją azbestu powinni się zajmować pracownicy specjalizujących się w tym firm.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT