Jak groźny i czym jest Zespół Korsakowa? | Ochoroba.pl
20.06.2018 Dziś imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Wiedza użytkowników: choroby

Jak groźny i czym jest Zespół Korsakowa?

avatar
Autor:
Wiek:
34 lat
Miasto:
warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Zespół Korsakowa, tak jak wiele innych zespołów chorobowych, występuje w połączeniu z innymi schorzeniami. Są to przede wszystkim zaburzenia spostrzegania i myślenia, często występuje też zapalenie wielonerwowe w stopach lub w całych nogach. Zapalenie wielonerwowe jest schorzeniem nerwów obwodowych - małych nerwów, sięgających aż do skóry. Objawia się ono zaburzeniami czucia, czasem także zaburzeniami ruchu.
JAKIE SĄ PRZYCZYNY ZESPOŁU KORSAKOWA?
Chorobę powoduje głównie brak witamin z grupy B. Przyczyna są zaburzenia wchłaniania w jelicie cienkim. Są one często spowodowane nadużywaniem alkoholu, który wzmaga perystaltykę jelita cienkiego.

Wskutek tego pożywienie jest kierowane zbyt szybko do jelita grubego i nie jest w pełni wykorzystywane. Przy chronicznym nadużywaniu alkoholu niszczeją także włókna jelita cienkiego. Całkowita powierzchnia błony śluzowej jelita zmniejsza się, co oznacza zmniejszenie powierzchni odpowiedzialnej za przyswajanie substancji odżywczych. Znaczna część pożywienia pozostaje więc nie strawiona.
Jak wygląda leczenie?
Podstawą leczenia stanowi podawanie dużych dawek witamin z grupy B oraz dieta wysokobiałkowa. Niezbędnym warunkiem jest całkowite odstawienie alkoholu, co jednak jest bardzo trudne w przypadku leczenia osób, które piją alkohol nałogowo. Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, a alkoholicy nie osiągną pozytywnych rezultatów w leczeniu, jeżeli wcześniej ktoś wcześniej nie pomoże im odstawić alkoholu. Często terapii jest możliwa po uprzedniej hospitalizacji.
JAK PRZEBIEGA CHOROBA?
Pierwszymi objawami zespołu Korsakowa są bezsenność, roztrój nerwowy i bóle głowy. Często poprzedza je Delirium tremens. Następnie zaczyna się widoczne osłabienie myślenia i spostrzegania. Chory szybko traci wątek podczas rozmowy, zamyśla i wypełnia luki pamięciowe opowiadaniem fantastycznych historii. Traci poczucie czasu, a często także orientację przestrzenną. Zanika zdolność przejrzystego, logicznego myślenia. Nastrój chorego jest dziecinnie wesoły i beztroski.
JAK BARDZO NIEBEZPIECZNY JEST ZESPÓŁ KORSAKOWA?
Choroba może utrzymywać się przez wiele tygodni, potem stopniowo zanikać. Jednak na skutek nadużywania alkoholu często dochodzi do trwałych uszkodzeń mózgu. Stopniowo pogarsza się pamięć, chory nie ejst w stanie zapamiętywać nowych faktów (demencja alkoholowa).
Nie zawsze jednak przyczyna powstania zespołu Korsakowa jest alkoholizm. Wcześniej opisane objawy mogą wystąpić również jako skutek uszkodzeń mózgoczaszki, zatruć, infekcji, takich jak tyfus plamisty, oraz chorób mózgu.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT