Endometrioza, czyli gruczolistosć macicy | Ochoroba.pl
18.07.2019 Dziś imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Wiedza użytkowników: intymnie

Endometrioza, czyli gruczolistosć macicy

avatar
Autor:
Wiek:
39 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Endometrioza (gruczolistość macicy) to choroba, w której dochodzi do powstawania błony śluzowej macicy nie tylko wewnątrz tego narządu, ale również w innych miejscach, w których nie powinna się znaleźć. Mogą to być jajniki, jajowody, pochwa, a nawet jama brzuszna.
Sam pojawienie się błony macicy poza wnętrzem macicy nie jest kłopotliwe, problem pojawia się jednak podczas comiesięcznych krwawień. Kiedy błona śluzowa w macicy złuszcza się i dochodzi do krwawienia, to samo dzieje się z błoną śluzową, która powstała w niewłaściwym miejscu. Z tego powodu dochodzi do tworzenia się niewielkich jam, tzw. torbieli, wypełnionych krwią.
Endometrioza występuje u kobiet w okresie rozrodczym, zwykle po 30 roku życia, a jej objawy bywają różne ? w zależności od tego, gdzie pojawi się ?dodatkowa? błona śluzowa macicy. Zwykle uwagę kobiet zwracają zaburzenia miesiączkowania, problemy z oddawaniem moczu, biegunki lub zaparcia oraz kłopoty z poczęciem dziecka.
Przyczyny endometriozy
Właściwie nie wiadomo z jakiego powodu dochodzi do endometriozy. Przypuszcza się, że krew wypłukuje z macicy komórki błony śluzowej, a one zagnieżdżają się w innym miejscu.
Leczenie
Dopóki kobieta nie odczuwa dolegliwości leczenie nie jest konieczne, wymaga jedynie obserwacji zmian. Jednak rzadko zdarza się wykrycie endometriozy, która nie daje żadnych przykrych objawów ? zwykle kobieta dowiaduje się o chorobie po pojawieniu się dolegliwości.
W terapii endometriozy stosuje się leczenie hormonalne, a także usuwanie torbieli i czasem nawet całego narządu rodnego.
Dobre wyniki zaobserwowano u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, co chroniło błonę śluzową przed krwawieniem.
Endometrioza nie stanowi zagrożenia dla życia pacjentki, lecz może być przyczyną bardzo poważnych zaburzeń, jak np. niepłodność i z tego powodu wymaga regularnych kontroli lekarskich.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT