Zespół cieśni nadgarstka a praca przy klawiaturze ? jak sobie poradzić? | Ochoroba.pl
31.05.2020 Dziś imieniny Anieli, Feliksa, Kamili

Wiedza użytkowników: porady

Zespół cieśni nadgarstka a praca przy klawiaturze ? jak sobie poradzić?

avatar
Autor:
Wiek:
41 lat
Miasto:
Łódź
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Co to jest zespół cieśni nadgarstka
W nadgarstku znajduje się wąski przesmyk zwany kanałem nadgarstka. Przechodzi przez niego 9 ścięgien, które odpowiadają za poruszanie palcami, oraz nerw pośrodkowy. Jeśli ścięgna dotknie stan zapalny ? ich obrzęk uciska nerwy.


Najczęstszym powodem wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka jest wykonywanie przez długi czas powtarzających się ruchów ręką. Zapadnięcie na tę przypadłość ułatwiają: ciąża, zażywanie pigułek antykoncepcyjnych, reumatoidalne zapalenie stawów, niedoczynność tarczycy, cukrzyca i nadwaga.
Klasycznym objawem jest mrowienie w nadgarstku; zdarza się także drętwienie palców, strzelające bóle nadgarstka i przedramienia, ból szyi i ramion, poczucie słabości.
Co zrobić w przypadku pracy przy klawiaturze?
Jeżeli praca wymaga od ciebie spędzania długich godzin przy komputerze ? bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie krzesła i klawiatury. Kiedy piszesz, ręce powinny być zgięte pod kątem prostym tak, aby nadgarstki układały się równolegle do blatu biurka. Także nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem prostym. Siedź prosto, nie wysuwaj ramion do przodu.
Jeśli możesz, ustaw klawiaturę poniżej poziomu dłoni, tak by klawisze znajdowały się nieco niżej niż nadgarstki, a opuszki palców delikatnie opierały się na klawiszach.
Staraj się lekko stukać w klawisze, zamiast walić w nie mocno. Im mniejszej siły używasz tym lepiej.
Używaj ergonomicznych akcesoriów komputerowych. Pożyteczna jest podkładka pod nadgarstek wypełniona żelem, dostępna w sklepach ze sprzętem biurowym i komputerowym.
Kup ergonomiczną klawiaturę. Na takich klawiaturach ręce układają się w czasie pisania w naturalnej pozycji i umożliwiają palcom bezwysiłkowe naciskanie klawiszy (zwykle klawisze w tych klawiaturach wciskają się łatwiej niż w tradycyjnych). W ergonomicznych klawiaturach przyciski są rozdzielone na dwa osobne panele, dzięki czemu ręce mogą się wygodniej układać. Dostępne są także zestawy składające się z dwóch oddzielonych części, ustawianych niezależnie od siebie dla prawej i lewej ręki.
Kiedy do lekarza?
Idź do lekarza, jeśli objawy cieśni nadgarstka nie pozwalają Ci normalnie funkcjonować i wykonywać codziennych czynności. Jeżeli zespół cieśni nadgarstka nie będzie prawidłowo leczony, może doprowadzić do trwałego niedowładu dłoni, a także do silnego bólu przedramion i ramion.
Lekarz powinien również sprawdzić, czy w twoim przypadku zespołowi temu nie towarzyszy zapalenie stawów, cukrzyca albo niedoczynność tarczycy.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT