Co to jest aleksytymia ? | Ochoroba.pl
22.05.2018 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy

Wiedza użytkowników: choroby

Co to jest aleksytymia ?

avatar
Autor:
Wiek:
33 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
image

Aleksytymia to niezdolność do rozumienia lub identyfikowania, nazywania i wyrażania swoich emocji. Definiowana jest jako zaburzenie, które ogranicza lub uniemożliwia dostęp do procesów uświadamiania własnych stanów emocjonalnych. Nazwana jako ?emocjonalna ślepota? występuje nie tylko, jak wcześniej twierdzono, u osób uzależnionych od alkoholu i chorych psychosomatycznie, ale również u osób nie posiadających żadnego schorzenia somatycznego.


Człowiek cierpiący na aleksytymię nie posiada umiejętności do wglądu w swoje życie emocjonalne. Aleksytymicy nie potrafią również mówić o swoich emocjach i nie posiadają umiejętności rozpoznawania ich. Ogromną trudność sprawia im rozróżnienie między fizycznymi oznakami, a rzeczywiście doświadczaną emocją (zgadują: "płaczę, więc jestem smutny?"). Częściej skupiają się na aspektach zewnętrznych, niż na wewnętrznych emocji.
Osoby dotknięte aleksytymią nie fantazjują i mało marzą.
Należy pamiętać, że aleksytymia nie jest równoznaczna z niezdolnością do odczuwania emocji. Osoby aleksytymiczne czują, ale nie są w stanie nazwać, ani sprecyzować doświadczanych emocji.
Bibliografia:
Maruszewski T. i Ścigała E. (1998). Emocje ? Aleksytymia ? Poznanie. Poznań: Wydawnictwo Fundacji Humaniora.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT