Odciski, nagnioty, zrogowacenia - jak je usunąć? | Ochoroba.pl
27.01.2021 Dziś imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Wiedza użytkowników: porady

Odciski, nagnioty, zrogowacenia - jak je usunąć?

avatar
Autor:
Wiek:
47 lat
Miasto:
Gdynia
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Kto na swoich stopach choć raz w życiu nie miał odcisku lub zrogowacenia? Półki aptek są suto zastawione preparatami pomagającymi ich zwalczać. Jednak istnieją także domowe sposoby, wspomagające usuwanie tych zmian. 

Jak powstają odciski?

Kiedy organizm próbuje chronić się przed uszkodzeniem, stosuje środki obronne. Jeśli jakaś część stopy lub dłoni ociera się o materiał, zewnętrzna warstwa skóry zaczyna się pogrubiać, tworząc twardą osłonę z martwych komórek. To właśnie ma miejsce, gdy niedopasowane buty ocierają się o paluch, albo kciuk ociera się o rączkę grabi. Naskórek stopniowo pogrubia się tworząc odcisk. Czasami odciski bywają bezbolesne i naprawdę osłaniają otarte miejsca. Jeśli jednak naciskają na kość albo na przebiegający pod skórą nerw, mogą być bardzo bolesne i uciążliwe, a nawet uniemożliwić chodzenie.

Zdrapuj, szlifuj...

Jeśli odcisk boli lub utrudnia chodzenie, należy usunąć zewnętrzną warstwę martwych, stwardniałych komórek skóry, aby zmniejszyć grubość odcisku, a co za tym idzie - ucisk na nerw biegnący pod skórą. Po gorącej kąpieli, gdy skóra jest jeszcze wilgotna można spróbować ścierać odcisk pumeksem. Prawdziwy pumeks to lekki, porowaty materiał wulkaniczny, działający na zrogowaciałą tkankę jak naturalny papier ścierny. W drogeriach i sklepach z artykułami gospodarstwa domowego można najczęściej kupić pumeks syntetyczny, wywarzany z poliuretanu. Nie należy próbować ścierać całego odcisku za jednym razem, w ten sposób można uszkodzić skórę. Ścierać powinno się codziennie po trochę. Jeśli odcisk jest wyjątkowo twardy i gruby, zabiega usuwania go może zająć nawet kilka tygodni. Czasami, wskutek ocierania się o siebie palców stóp, tworzą się między nimi odciski - nieco inne, niż te na zewnętrznych częściach stopy. Zwykle odciski tego typu są bardziej miękkie, bo skóra między palcami jest stale lekko wilgotna. Na takie odciski pumeks nie pomoże (bo trudno byłoby manewrować nim między palcami). Należy kupić specjalny pilniczek do odcisków i usuwać po trochę stwardniałą skórę. Między palce można wkładać piankowe wkładki, które zapobiegają ocieraniu i powstawaniu odcisków.

Zmiękczaj

Zamiast piłować i ścierać pumeksem można spróbować je zmiękczyć. Odciski na palcach stóp można nacierać oliwą z oliwek i osłaniać specjalnymi nakładkami. W aptekach można kupić wykonane z gąbki lub silikonu samoprzylepne nakładki - miękkie kółka z otworem na odcisk. Należy założyć nakładkę, nasmarować odcisk oliwą z oliwek albo olejem rycynowym, a potem zalepić od góry plastrem, żeby olej nie wysychał. Nakładka zmniejsza ucisk i utrzymuje wilgoć, wspomagając zmiękczające działanie oleju. Oliwa lub olej mogą przesączyć się przez opatrunek, więc w przypadku używania tego sposobu nie zaleca się zakładanie eleganckich skarpetek. Skuteczną metodą zmiękczającą jest także wymoczenie odcisków w wodzie z sola gorzką. Na opakowaniu soli znajdują się szczegółowe wskazówki, jak jej używać.

Kwas

Popularną metodą jest zastosowanie plastra na odciski, który zawiera kwas salicylowy. Należy go przykleić po kąpieli w taki sposób, żeby zmiękczająca substancja zawierająca kwas przylegała tylko do odcisku, a nie do skóry wokół niego. Innym źródłem kwasu salicylowego jest aspiryna. Można sporządzić własny zmiękczacz odcisków: należy rozgnieść na miałki proszek 5 tabletek aspiryny, a potem zrobić z niego pastę, dodając - łyżeczki soku cytrynowego i - łyżeczki wody. Następnie smarujemy tą pastą odcisk, owijamy kawałkiem samoprzylepnej folii i nakrywamy podgrzanym ręcznikiem. Odczekujemy 10 minut, potem zdejmujemy folię i delikatnie szlifujemy odcisk pumeksem.

Zlikwiduj tarcie

Ważne, aby dobrze zabezpieczyć odcisk przed dalszym ocieraniem. Można w tym celu sporządzić dopasowaną do stopy nakładkę. Z plastra samoprzylepnego wycinamy nakładkę z otworem na odcisk i przyklejamy ją do stopy, tak by otaczała odcisk. W przypadku miękkiego odcisku między palcami stóp, używać można piankowego separatora, czyli miękkiej wkładki ochronnej, która oddziela palce zapobiegając ocieraniu. Wkładki można kupić w aptece lub drogeriach. Należy nosić skarpetki o grubych podeszwach. Dostępne są specjalne skarpetki z podeszwą w formie poduszeczki - zapobiegają one pogarszaniu się sytuacji. Czasami wystarczy popularna wkładka do buta - miękka, dostępna bez recepty, żeby zmniejszyć nacisk i przyśpieszyć gojenie się odcisków.

Jak zapobiegać odciskom?

Jeśli na stopach pojawią się stwardnienia, należy je smarować kremem lub maścią zawierającą mocznik. To pomoże złuszczyć stwardniałe komórki skóry, zanim uformuje się z nich kłopotliwy odcisk. Aby uniknąć odcisków, raz na tydzień należy moczyć stopy w ciepłej wodzie. Po wymoczeniu powinno się używać nawilżającej emulsji do stóp. Najlepszym sposobem zapobiegania odciskom są wygodne buty. Zadbać należy o to by, pomiędzy końcem dużego palca stopy a noskiem buta było przynajmniej - centymetra wolnego miejsca. Buty powinny być także na tyle szerokie, żeby palce i cale stopy nie były ściskane z boków. Oczywiście nie mogą być też za szerokie, bo wtedy stopa się przesuwa i trze o but, co też może skończyć się powstaniem odcisków. Po całym dniu chodzenia stopy są zawsze lekko spuchnięte, dlatego powinno się kupować buty po południu. Jeśli wybierzemy się do sklepu rano, można kupić znakomite buty , które już wieczorem okażą się za małe. Ważną rzeczą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest wybór odpowiedniego obuwia. Nie należy grać w tenisa w butach do biegania. Firmy obuwnicze wydały miliony na badania pozwalające produkować buty dostosowane do konkretnych ruchów stopy.

Czy udać się do lekarza?

Odciski i zrogowacenia mogą być bardzo niebezpieczne dla osób chorych na cukrzycę. Zaburzone krążenie krwi zwiększa ryzyko infekcji stóp, dlatego lepiej nie likwidować odcisków samemu, bez sterylnych narzędzi. Diabetyk mający problem z odciskami, powinien zwrócić się do lekarza. Pozostałe osoby mogą zwalczać odciski samodzielnie - z tym jednak zastrzeżeniem, że powinny iść do lekarza, jeśli odcisk wygląda tak, jakby otworzył się w nim stan zapalny.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT