Nieprzyjemny zapach stóp ? co zrobić, by zmniejszyć potliwość stóp? | Ochoroba.pl
27.01.2021 Dziś imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Wiedza użytkowników: porady

Nieprzyjemny zapach stóp ? co zrobić, by zmniejszyć potliwość stóp?

avatar
Autor:
Wiek:
40 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Ludzie zatykają nosy, gdy zdejmujemy buty? Czujemy wciąż, ze mamy spocone stopy? Jest wiele metod pozbycia się nieprzyjemnego zapachu.

Nasze stopy są naturalnym środowiskiem życia milionów bakterii, które żerują na pocie i złuszczonych komórkach skóry. To właśnie ich produkty przemiany materii powodują ten paskudny zapach. Kiedy stopy pocą się w butach ? bakterie maja więcej pożywienia. Czasami problem może być spowodowany grzybicą stóp. Osoby z cukrzycą czy chorobami serca, a także ludzie starsi są bardziej podatni na infekcje stóp, ponieważ mają nieco słabsze krążenie krwi.

Mycie i antyperspiranty

To żadne odkrycie ? te same antyperspiranty, które używamy pod pachami, zmniejszają także pocenie się stóp, a więc również przykry zapach. Spryskać lub przetrzeć stopy należy dezodorantem w sztyfcie przed założeniem skarpet i butów. Stopy powinno się także myć w ciepłej wodzie, używając mydła zapachowego albo bakteriobójczego.

Wysuszanie

Po każdej kąpieli można przesuszyć stopy suszarką do włosów, nastawioną na najniższą temperaturę grzania To przydatna metoda, zwłaszcza jeśli mamy skłonności do zapadania na grzybice stóp lub paznokci. W ten sposób zmniejszamy wilgotność i prawdopodobieństwo zakażenia.

Moczenie i perfumowanie

Moczenie stóp w herbacie, zwłaszcza mocnej, działa bakteriobójczo i ściąga pory redukując pocenie się. Przygotowanie naparu do moczenia jest bardzo proste ? wystarczy 2 torebki herbaty gotować w 500 ml wody. Następnie po wyjęciu torebek dolewamy wodę do objętości 2 litrów roztworu i wlewamy go do miski. Moczymy stopy 30 minut i zabieg powtarzamy codziennie.
Innym sposobem jest moczenie stóp w wodzie z dodatkiem szklanki octu winnego. Aby wzmocnić działanie płukanki można dodać kilka kropli olejku tymiankowego. Zawiera on silny środek antyseptyczny, likwidujący bakterie odpowiedzialne za tworzenie się przykrej woni. Moczyć należy nogi przez 15 ? 20 minut, codziennie przez tydzień. Nie należy stosować tej metody, w przypadku występowania na stopach skaleczeń, otarć lub pęknięć skóry.

Aromatyczna kuracja

Olejek lawendowy nie tylko ładnie pachnie, ale także ma właściwości bakteriobójcze. W stopy należy wcierać kilka kropli przed pójściem spać. Przed zastosowaniem tego sposobu należy sprawdzić, czy olejek lawendowy nie podrażnia naszej skóry. W tym celu należy nałożyć kroplę olejku na skórę i poczekać kilka godzin, jeśli nie wystąpi podrażnienie, można z powodzeniem zastosować tą metodę.

Płukanka z gorzkiej soli

Gorzka sól (epsomit) ma właściwości ściągające, więc ogranicza pocenie się, a także działa bakteriobójczo. W celu przygotowania płukanki należy rozpuścić 2 szklanki soli gorzkiej w 4 litrach ciepłej wody. Wskazane jest moczenie stóp 2 razy dziennie po 15 minut.

Talk

Przed włożeniem butów i skarpet, przysypywać należy stopy talkiem albo specjalnymi pudrami do stóp. Puder i talk wchłaniają pot, którym odżywiają się bakterie powodujące przykry zapach. Jeśli nie mamy talku ani pudru można użyć sodę oczyszczoną lub mąkę kukurydzianą ? działają podobnie.

Ubiór

Skarpetki należy zmieniać przynajmniej raz dziennie, a najlepiej 2 ? 3 razy dziennie.
Nie należy chodzić również w tych samych butach ? należy używać przynajmniej dwóch par na zmianę. Po jednym dniu chodzenia powinno się odłożyć buty i pozwolić im wyschnąć przez dobę. Jeśli natomiast pogoda na to pozwala, wskazane jest noszenie noszenie butów z siatką lub sandałów, by stopy mogły oddychać. Z tego tez powodu zaleca się noszenie bawełnianych skarpetek niż wykonanych z sztucznych włókien. Najskuteczniejszą metodą byłoby oczywiście zrezygnowanie z noszenia butów. Kiedy to tylko możliwe zaleca się chodzić boso (przynajmniej po domu).

Obuwie

Buty należy przechowywać w jasnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Zrezygnować należy z szczelnie zamkniętej szafki na buty, w której bakterie bardzo łatwo się mnożą. Można także zaopatrzyć się w wkładki do butów ze specjalnych siateczek wypełnionych zeolitem. Zeolit to naturalny materiał wulkaniczny, który pochłania wilgoć i zapachy. Po użyciu należy włożyć wkładki na kilka godzin na słońce, aby wchłonięte substancje miały czas się ulotnić. Podobnie działa żwirek dla kotów. W tym celu należy wsypać trochę żwirku do skarpet i włożyć te woreczki do butów, które zdjęliśmy z nóg. Koci żwirek pochłonie wilgoć i ciepło, niwelując środowisko dla rozwoju drobnoustrojów.
Zaopatrzyć się również można w wkładki z węglem aktywnym, jednak trzeba pamiętać o ich wymianie co pół roku. Jeśli nasze buty mają ruchome wkładki, można je wyjmować i suszyć za każdym razem, gdy zdejmujemy buty. Jeśli buty nie są skórzane, od czasu do czasu można je przeprać w pralce.

Kiedy do lekarza?

Do lekarza należy się udać, jeśli mamy grzybice stóp, która nie ustępuje po zastosowaniu domowych sposobów i środków dostępnych bez recepty. Wizyta u lekarza jest także konieczna w przypadku bardzo silnego pocenia się stóp nawet bez butów lub gdy zauważymy oznaki grzybicy paznokci. W tych przypadkach możliwe że potrzebna będzie kuracja antybiotykami lub lekami grzybobójczymi.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT