Płukanki na różne dolegliwości i przeziębienia | Ochoroba.pl
27.01.2021 Dziś imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Wiedza użytkowników: porady

Płukanki na różne dolegliwości i przeziębienia

avatar
Autor:
Wiek:
51 lat
Miasto:
Płock
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Ulga dla bolącego gardła
Najlepsza jest płukanka z wody z sokiem cytrynowym. Sok ten działa ściągająco, pomaga zmniejszyć obrzęk, a przy tym ma kwaśny odczyn, czego nie lubią bakterie i wirusy. Wystarczy wymieszać łyżeczkę soku cytrynowego w szklance ciepłej wody i płukanka gotowa.
Inną metodą jest woda z solą. W szklance gorącej wody rozpuścić ? łyżeczkę soli i dodać łyżeczkę dwudziestoprocentowej wody utlenionej (działa bakteriobójczo).


Także wiele innych płukanek łagodzi ból gardła. Łyżeczkę sproszkowanego imbiru lekarskiego zalać należy ? szklanki gorącej wody, dodać sok z połówki cytryny i łyżeczkę miodu. Imbir działa przeciwzapalnie, miód łagodzi podrażnienia i ma lekkie właściwości bakteriobójcze. Inna płukanka z użyciem miodu: 10 gramów suszonych liści jeżyny należy zagotować w ? szklance wody. Następnie odstawić na 15 minut, żeby dobrze naciągnęły. Przed użyciem odcedzić, posłodzić miodem i płukać usta oraz gardło dwa razy dziennie. Liście jeżyny zawierają dużo tanin, które działają bakterio- i grzybobójczo.
Inna płukanka bakteriobójcza: w szklance wody wymieszać 1 i ? łyżeczki nalewki z gorzknika kanadyjskiego. Gorzknik odkaża i łagodzi podrażnione gardło, jest też doskonałym środkiem antywirusowym i antybakteryjnym. Podobne działanie ma sok z zielonego jęczmienia. Można kupić zieloną wiązkę jęczmienia i samodzielnie wycisnąć sok. Jęczmień zawiera bardzo dużo chlorofilu ? taka płukanka może złagodzić ból gardła, wzmacnia także dziąsła i uśmierza ból zębów. Należy przetrzymać płyn w ustach przez 5 minut.
Pozbądź się zgagi
Jeśli czasami miewamy zgagę, można spróbować płukankę wody z solą (? łyżeczka soli na szklankę wody). Pomoże to wypłukać i zneutralizować kwasy żołądkowe obecne w przełyku i gardle, zlikwiduje uczucie pieczenia,, przyśpieszając jednocześnie gojenie się podrażnionych błon śluzowych. Jeśli jednak zgaga występuje często lub przewlekle, należy udać się do lekarza. Mogą one być oznaką wrzodów żołądka lub przepukliny rozworu przełykowego.
Skuteczna dezynfekcja
Nawet w najzdrowszej jamie ustnej żyją miliony bakterii. Ich produkty przemiany materii powodują nieprzyjemny zapach z ust i pobudzają odkładanie się płytki nazębnej - warstwy zanieczyszczeń, która uszkadza zęby i podrażnia dziąsła. Jeśli mycie zębów i używanie nici dentystycznej nie wystarcza, można zapytać dentystę o płukankę z mieszanki wody z dwudziestoprocentową wodą utlenioną (w stosunku 1 : 1). Jeszcze silniejsze właściwości bakteriobójcze ma chlorheksydyna, składnik niektórych płynów do płukania ust. Wodę utlenioną i płyny z chlorheksydyną kupić można w aptece bez recepty.
Zlikwiduj przeziębienie
Kiedy poczujemy ból głowy i zacznie cieknąć nam z nosa warto przepłukać gardło sosem tabasco rozpuszczonym w wodzie. Wielu ludzi uważa, że to jedna z szybszych metod odblokowania nosa. Jeśli ta mieszanka jest dla nas za ostra, można spróbować jeżówki, roślinnego leku przeciwwirusowego. W szklance wody mieszamy 2 łyżeczki wyciągu z jeżówki i płuczemy gardło 3 razy dziennie. Złagodzimy w ten sposób ból gardła i wzmocnimy system odpornościowy w walce z infekcją.
Walcz z zapaleniem krtani
W przypadku zapalenia krtani, przede wszystkim należy dać odpocząć głosowi i pić dużo płynów. Można przyśpieszyć proces zdrowienia, stosując płukankę z mirry ? żywicy z balsamowca mirra (łyżeczka nalewki z mirry na szklankę wody). Mirra działa ściągająco, przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Warto płukać gardło 6 razy dziennie.
Płukankowe ABC
Do każdego płukania należy sporządzać nowy płyn. Lepiej wylać część płukanki do umywalki, niż pozostawić ją w szklance i umożliwić rozwój bakterii.
Woda powinna być tak gorąca, jak tylko jesteśmy w stanie wytrzymać. Zimne płukanki nie pomagają.
Nie należy połykać płynu ? po wypłukaniu gardła należy go wypluć.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT