Soczewki kontaktowe - to warto wiedzieć! | Ochoroba.pl
22.01.2021 Dziś imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Wiedza użytkowników: leczenie

Soczewki kontaktowe - to warto wiedzieć!

avatar
Autor:
Wiek:
46 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Jestem krótkowidzem i gorącą zwolenniczką soczewek kontaktowych. Współpracownicy żartują czasem, że w okularach wyglądam poważniej. I rzeczywiście - czasem z tego korzystam, ale na co dzień nie wyobrażam sobie życia za szybą...
Kilka faktów na temat stosowania soczewek dla wszystkich, którzy nasłuchali się (za przeproszeniem) głupot i boją się tego "zła".
1. Nauka zakładania soczewek może być na początku dość trudna, bo wymaga "przełamania się" przy wkładaniu palca do oka i odrobiny zręczności. Ale już po tygodniu noszenia przeciętny użytkownik jest ekspertem od zakładania i zdejmowania soczewek. Minuta - i zrobione!
2. Drogie koleżanki, przy używaniu soczewek możecie spokojnie robić makijaż. Trzeba tylko pamiętać o tym, by najpierw założyć soczewki, a potem się umalować, a wieczorem - zacząć od zdjęcia soczewek, a makijaż zmyć później.
3. Noszenie soczewek wcale nie powoduje częstszych infekcji spojówek. Ważna jest po prostu prawidłowa higiena soczewek i przestrzeganie rytmu wymiany na nową parę.
4. Soczewki można nosić również przy dużej różnicy w wadzie wzroku między okiem prawym a lewym. Powstaje coraz więcej modeli "obsługujących" nawet dość nietypowy astygmatyzm, a także soczewki dwuogniskowe (dla osób, które po 40 r.ż. mają problem z nadzwrocznością).
5. Higiena większości miękkich soczewek jest bardzo prosta - wystarczy zostawić je na noc zanurzone w specjalnym płynie w pojemniczku. Istnieją tez soczewki jednodniowe, które wyrzuca się co wieczór, a rano zakłada się nową parę. Dostępne są też soczewki do noszenia non-stop przez całą dobę.
6. W soczewkach można uprawiać różne sporty, w tym pływanie. Warto jednak pamiętać wtedy o okularkach, żeby soczewki nie wypłynęły.
7. Soczewki wcale nie są drogie. Koszt pary soczewek miesięcznych (do noszenia przez 30 dni i zdejmowania na noc) to około 50zł. 30 par soczewek jednodniowych to koszt około 150 zł.
8. Współcześnie można dobrać soczewki, które całkowicie zmienią kolor oka, np. z ciemnobrązowego na niebieski. Mogą je nosić także osoby nieposiadające wady wzroku.
9. Soczewki nie parują, nie zatłuszczają się, nie zjeżdżają z nosa, nie tłuką się, nie kłują, kiedy się położymy.
10. Ważne latem! Soczewki są wyposażone w filtr UV. Można razem z nimi stosować zwykłe okulary przeciwsłoneczne.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT