Krwawienie z nosa ? jak postępować? jak zapobiec? | Ochoroba.pl
26.01.2020 Dziś imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Wiedza użytkowników: porady

Krwawienie z nosa ? jak postępować? jak zapobiec?

avatar
Autor:
Wiek:
50 lat
Miasto:
Płock
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Gwałtowne tryśniecie krwi z nosa może być nie tylko kłopotliwe, ale także przerażające ? zwłaszcza gdy mała ilość urasta w naszych oczach do litrów, ponieważ chustki przesiąkają jedna po drugiej. Oto kilka skutecznych sposobów, jak to zrobić.
W większości przypadków u osób podatnych krwawienie z nosa występuje bez wyraźnej przyczyny. Może tez być wynikiem


stłuszczenia lub dłubania w nosie, a u małych dzieci często jest wywołane przez obce ciało, np. koralik, wepchnięte do nozdrza. Bez względu na przyczynę, krwawienie występuje wówczas, gdy naczynia krwionośne w nosie ulegną przerwaniu. Może do tego dojść gdy wrażliwa wyściółka nosa zostanie podrażniona przez suche powietrze lub klimatyzację. Podatne na krwotoki z nosa są osoby ze stwardnieniem tętnic, podobnie jak osoby przyjmujące leki przeciwzapalne, np. aspiryna, ibuprofen albo leki na rozrzedzenie krwi.
Sposoby na krwotoki z nosa
Ucisk i kompres
Najprostszą metodą jest tradycyjnie stosowany ucisk. Należy usiąść z głową lekko pochyloną do przodu, w ten sposobów zostanie uniemożliwione spływanie krwi do gardła. Najpierw należy wydmuchać zalegającą krew z nosa, która może przeszkadzać w uszczelnianiu przerwanego naczynia krwionośnego. Następnie należy chwycić chrzęstną część nosa jak szczypcami i mocno ściśnij. Wytrzymanie w tej pozycji przez 10 minut zwykle skutkuje.
W krwawiące nozdrze można również włożyć tampon z kawałka zwiniętej gazy i uciskać przez kolejne 15- 20 minut. Nawet gdy krwawienie zostanie zatamowane, tampon należy pozostawić w nosie przez kolejne 2 godziny. Jeśli krew nie przestaje płynąć, należy wezwać pomoc medyczną ? być może potrzebna będzie fachowa tamponada lub uszczelnianie naczynia krwionośnego.
Pomóc może odrobina soku z cytryny lub olejku lawendowego nałożona na krwawiące miejsce, przyłożyć można również zewnętrzny okład z lodu lub zimny okład nasączony oczarem wirginijskim wzdłuż krwawiącego nozdrza. Pod wpływem zimna naczynia krwionośne zwężają się i krwotok słabnie.
Kuracja z guzików i szarego papieru
Pewnie stary sposób leczenia sugeruje, aby wziąć mały kawałek szarego papieru, posypać go solą i włożyć między dziąsła a górną wargę, w miejscu pod nosem. Według innej metody należy włożyć monetę lub mały, płaski guzik pod górna wargę, też poniżej urażonego nozdrza. Brak jednak naukowych dowodów, że sposoby te są skuteczne.
Profilaktyka
W celu uniknięcia krwotoków z nosa powinno się zadbać o ciągłe nawilżanie błon śluzowych. Z pewnością zapewni to wypicie 8 szklanek wody dziennie. Zimą należy zapobiegać wysuszającemu działaniu ogrzewania centralnego, wilgotność mogą zwiększyć nawilżacze powierza lub suszenie prania na kaloryferach.
Przecierać można śluzówkę nosa wazeliną lub nawilżać rozpylaczem do nosa z roztworem soli fizjologicznej. Roztwór ten można również przygotować samodzielnie ? wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli kuchennej wkoło 500 mililitrach przygotowanej wody. Każda z tych metod pozwoli utrzymać wilgotność nozdrzy. Jest to pożyteczne tuż przed podróżą samolotem, gdy przebyliśmy infekcję lub zapalenie zatok, albo gdy przebywamy w suchym klimacie.
Należy też uważać z przyjmowanie aspiryny, może mieć ona wpływ na krzepliwość krwi, a nie jest to dobre, gdy często występują krwawienia z nosa. Jeżeli reakcję alergiczne dotyczą także śluzówki nosa, należy zająć się ich skutecznym leczeniem. Ustawiczne podrażnianie alergenami i uszkadzanie przez dmuchanie nosa dodatkowo przeciąża śluzówki.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT