Ćwiczenia mięśni miednicy małej (Kegla) | Ochoroba.pl
31.05.2020 Dziś imieniny Anieli, Feliksa, Kamili

Wiedza użytkowników: ćwiczenia

Ćwiczenia mięśni miednicy małej (Kegla)

avatar
Autor:
Wiek:
53 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Ćwiczenia te, choć kosztują niewiele wysiłku, mogą się okazać bardzo przydatne, i to z wielu powodów. Argumenty za:
1. Brak problemów z nietrzymaniem moczu.
2. Łatwiejsze porody, szybsza rekonwalescencja.
3. Większa sprawność seksualna, brak kłopotów z opuszczaniem się narządów rodnych w starszym wieku.
Ćwiczenia polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni krocza. Trzeba poświęcić na nie około 10 - 20 minut dziennie. Najłatwiej je wypróbować podczas siusiania - przerwanie strumienia moczu to właśnie napięcie mięśni miednicy małej. Nie zaleca się jednak wykonywani tych ćwiczeń w trakcie oddawania moczu, bo może to mieć negatywny wpływ na układ wydalniczy.
Do ćwiczeń można położyć się na plecach albo stanąć w lekkim rozkroku i świadomie napinać mięśnie krocza na około 10 sekund, a następnie je rozluźniać. Później ćwiczenia te mogą towarzyszyć wszystkim codziennym czynnościom, gdyż są niewidoczne dla obserwatorów.
Do wzmacniania mięśni Kegla można używać także specjalnych ciężarków, zaopatrzonych w sznureczek, które wkłada się do pochwy. Zadaniem jest utrzymanie ciężarka w pochwie siłą mięśni. Ta metoda jest szczególnie polecana kobietom, które mają problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.
Zaczyna się od ciężarka najlżejszego (zwykle jest ich w zestawie kilka). Kiedy udaje się go utrzymać np. przy wchodzeniu po schodach, można przejść do ćwiczeń z cięższym.
Ćwiczone mięśnie Kegla są silne i elastyczne, dzięki czemu sprawnie rozciągają się w czasie porodu, pomagają utrzymać narządy na swoim miejscu, powstrzymać oddawanie moczu i zwiększają satysfakcję z życia intymnego. Jednak trzeba pamiętać, że czasem są przeciwwskazane: w czasie ciąży, 6 tygodni po porodzie, przy chorobach pochwy, po zabiegach w obrębie miednicy małej.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT