Drzazgi, kolce, zadry, odłamki ? jak je usunąć? | Ochoroba.pl
22.05.2018 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy

Wiedza użytkowników: porady

Drzazgi, kolce, zadry, odłamki ? jak je usunąć?

avatar
Autor:
Wiek:
44 lat
Miasto:
Gdynia
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image
Kto jako dziecko nie miał wbitej drzazgi? Ostra pęseta i wysterylizowana igła to nadal jedyne narzędzia, niezbędne do ich usuwania. Mimo to można spróbować, przedstawionych poniżej sposobów wyjmowania drzazg ze skóry, przynoszących mniej bólu i cierpienia. Niemal wszystko może utkwić w naszej skórze ? ostry jak igła kawałek drewna, odprysk szkła lub kawałek metalu. Małe, ostre drzazgi i odpryski mogą wywołać silny ból, zwłaszcza gdy znajdują się we wrażliwym miejscu, np. pod płytką paznokciową. Jeśli nie zostaną ostrożnie i całkowicie wyjęte, istnieje także prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia.
 
Metoda z taśmą klejącą
 
Jeśli część drzazgi, nawet najmniejsza, wystaje ze skóry, spróbować można użyć taśmy klejącej, zanim użyjemy igły i pęsety. Ta metoda jest szczególnie skuteczna w przypadku wielu, maleńkich drzazg, które nie tkwią zbyt głęboko.


Wyciągnąć drzazgę na powierzchnię
 
Skuteczny może okazać się plaster na brodawki, zwłaszcza jeśli drzazga wbita jest głęboko. Nasączony kwasem salicylowym plaster, przyklejony w miejsce wbicia odłamka sprawi, że drzazga wyjdzie sama lub zbliży się ku powierzchni na tyle, że możliwe będzie jej usunięcie pęsetą.
 
Pomóż jej spęcznieć
 
Jeśli drzazgą jest odprysk drewna, może on ?wyjść? sam, jeśli spowodujemy jej spęcznienie. W tym celu warto zanurzyć palce, w którym tkwi zadra, do filiżanki z ciepłą wodą, do której dodano łyżkę sody oczyszczonej. Spęcznienie spowoduje, że przeszkoda może zostać samoistnie usunięta lub będzie łatwiejsza do usunięcia pęsetą.
 
Użyj pęsety
 
Jeżeli oceniamy, że drzazga raczej nie wyjdzie sama, można się posłużyć pęsetą. Najpierw należy ją wysterylizować, przecierając końce spirytusem, zdezynfekować należy także skórę. Po takim przygotowaniu można delikatnie usunąć wystający ze skóry koniec, w miarę potrzeby można użyć szkła powiększającego. Gdy zadra schowana jest pod skórą, można zastosować igłę. Najpierw, do miejsca z drzazgą, warto przyłożyć kostkę lodu, aby je znieczulić ? dzięki temu ?mini? zabieg będzie mniej bolesny. Wysterylizowaną igłę użyć do podważenia i przytrzymania kawałka skóry, który pokrywa koniec drzazgi ? wtedy z łatwością wyjmujemy pęsetą wbity odłamek. Znacznie łatwiej jest wykonać ten zabieg z pomocą drugiej osoby.
 
Sprawdzone babcine sposoby
 
Do wyciągnięcia odprysku stosowano smalec. Zmiękczenie skóry wokół drzazgi dowolnym tłuszczem, ułatwia jej wyślizgnięcie. Nałożyć można także odrobinę rozgniecionego banana lub zmiękczonego kawałka mydła. Pozostawienie ich na noc pod plastrem, pozwala bezboleśnie pozbyć się drzazgi.


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT