Choroba lokomocyjna ? nudności i wymioty podczas podróży | Ochoroba.pl
20.05.2019 Dziś imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Wiedza użytkowników: porady

Choroba lokomocyjna ? nudności i wymioty podczas podróży

avatar
Autor:
Wiek:
33 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
image

Jest zmorą nie tylko dzieci wyjeżdżających na wakacje, ale także ich rodziców. Upragniony wyjazd zakłócają nudności, wymioty czy też bóle głowy dziecka. Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjna, by wyjazdy kojarzyły się z wypoczynkiem, a nie wyczerpaniem po podróży.

Co to jest choroba lokomocyjna?

Choroba lokomocyjna występuje w wyniku rozbieżności, jakie pojawiają się pomiędzy informacją odbieraną oczami i uszami, (a także z innych receptorów równowagi). Nasila się, gdy jadąc patrzymy w książkę ? oczy mówią nam, że świat jest nieruchomy, a ucho wewnętrzne i inne receptory wskazują, że jest on w ruchu. Może to powodować nudności i wymioty, a także w ciężkich przypadkach poty i bóle głowy. Choroba ta, jest szczególnie rozpowszechniona wśród dzieci, których mechanizm równowagi jest wrażliwszy niż dorosłych. Pomóc powinno skupienie się na jakimś obrazie, ponieważ oczy i uszy otrzymują podobną informację.

Sposoby na uchronienie się przed chorobą lokomocyjną
Dobre miejsce podczas podróży

Podczas jazdy samochodem, jeśli choroba dotyczy osoby dorosłej, pomocne może okazać się siedzenie na miejscu pasażera, z przodu a nawet jeszcze lepiej, gdy jesteśmy kierowcą. Choroba nie dotyczy kierowców pojazdów, gdyż skupiają swoją uwagę tylko i wyłącznie na drodze. Podczas lotu samolotem, można poprosić o miejsce tuż nad skrzydłem i przy oknie, gdzie ruch jest najmniejszy. W łodzi najdogodniejsze będzie miejsce na środku, gdzie efekt huśtania jest najmniejszy. Natomiast w pociągu, na pewno należy unikać jazdy na miejscach zwróconych w stronę przeciwną do kierunku jazdy.

Świeże powietrze

Każdy, kto przeżył nudności podczas podróży wie,że ulgę przynosi dostęp świeżego powietrza. Gdy tylko czujemy dolegliwości, powinniśmy otworzyć okno podczas jazdy samochodem, lub włączyć osobisty wlot powietrza nad głową podczas lotu samolotem.

Wspomaganie błędnika

Podczas jazdy, poleca się patrzeć przed siebie na drogę lub na horyzont, jeśli znajdujemy się na morzu. Warto też trzymać głowę nieruchomo, co ograniczy stymulację wzrokową. Nie należy czytać, ani nie robić niczego, co wymaga skupienia uwagi na pobliskich obiektach. Na pewno osoba z chorobą lokomocyjną nie będzie najlepszym przewodnikiem, ani odpowiednią osobą do czytania mapy podczas jazdy.

Lepiej milczeć...

Jeśli dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną lepiej o niej nie wspominać, ani przed, ani w trakcie podróży. Rozmowa o chorobie może sprzyjać zaostrzeniu objawów.

Nie, z pełnym żołądkiem

Nie jest wskazane, by najadać się przed podróżą ? pełny żołądek pogłębia tę dolegliwość. Zdecydowanie należy unikać smażonych, tłustych potraw, gdyż zwiększają one poczucie nudności.

Unikanie nieprzyjemnych zapachów

Nudności w chorobie lokomocyjnej nasilają się pod wpływem pewnych zapachów. Przed podróżą powinno się unikać osób palących papierosy lub miejsc, w których czuć zapachy z punktów żywnościowych, (np. podczas rejsu statkiem).

Skuteczna przyprawa

Przyjmowanie imbiru lekarskiego na 2 godziny przed podróżą i co 4 godziny w trakcie jej trwania, skutecznie zapobiegnie wystąpieniu przykrych dolegliwości. Do tego przyprawa ta, nie wywołuje skutków ubocznych w postaci senności lub nieostrego widzenia, występujących po zażyciu leków konwencjonalnych.

Suplement na podróż

Dobrym ogólnie tonizującym środkiem na uspokojenie nerwów, więc i złagodzenie choroby lokomocyjnej, są magnez oraz witamina B6 (pirydoksyna).

Coś z apteki

Skuteczne są również leki dostępne w aptekach, bez recepty. Należy je przyjąć przed podróżą. Na pewno uważnie powinno się przeczytać ulotkę, gdyż każdy lek przyjmuje się w innym odstępie czasu przed podróżą, a także nie wszystkie mogą być stosowane u dzieci.
Spróbować można także plasterków akupresorowych, zaprojektowanych specjalnie dla ludzi cierpiących na chorobę lokomocyjną. Po przyklejeniu stale uciskają one punkty odpowiedzialne za nudności, zapobiegając w ten sposób przykrym dolegliwościom.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT