ŁUPIEŻ - jak się go pozbyć? jak zapobiec? Domowe sposoby | Ochoroba.pl
18.04.2025 Dziś imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Wiedza użytkowników: porady

ŁUPIEŻ - jak się go pozbyć? jak zapobiec? Domowe sposoby

avatar
Autor:
Wiek:
39 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
image

Nasz naskórek złuszcza się regularnie - to zupełnie normalne. Problem z łupieżem polega na tym, że naskórek głowy łuszczy się zbyt szybko, odpadając w postaci widocznych płatków.

Przyczyn takiej sytuacji może być wiele. Jedną z nich jest stres, inne to nadaktywność gruczołów łojowych lub łojotokowe zapalenie skóry - nieprzyjemna wysypka połączona z łuszczeniem i swędzeniem, która pojawia się nie tylko na skórze głowy, ale także na twarzy i klatce piersiowej. Często łupież spowodowany jest zakażeniem drożdżakowym wywołanym przez

Pityrosporum orbiculare - pospolity grzyb znajdujący się w mieszkach włosowych. Żywi się on łojem - dlatego osoby o przetłuszczających się włosach mają skłonność do łupieżu.

1.Działaniem, które powinniśmy podjąć, jest przede wszystkim "spłukanie łupieżu". W tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w szampon przeciwłupieżowy, zawierający siarczek selenu, pirytion cynku lub dziegieć. Pierwsze dwie substancje spowalniają procesy dzielenia się komórek skóry na głowie. Preparaty oparte na dziegciu, opóźniają wzrost komórek.

Obie metody są znacznie skuteczniejsze od szamponów opartych na związkach siarki czy kwasie salicylowym, które jedynie zmiękczają i oddzielają płatki złuszczonego naskórka, aby można je było łatwiej wypłukać. Jeśli zwykłe szampony przeciwłupieżowe nie pomagają, można spróbować środków zawierających ketokonazol, dostępnych tylko w aptekach. Ketokonazol to preparat grzybobójczy - z jego pomocą pozbędziesz się drożdży, nadkażających często łupież. Zdarza się, że po kilku miesiącach używania szamponu przeciwłupieżowego łupież powraca, może to być wynikiem przyzwyczajenia się skóry głowy do substancji czynnej. W tym wypadku należy zmienić szampon na inny. Po kilku miesiącach można znów powrócić do poprzedniego szamponu.

Istotne jest również, pozostawianie szamponu przeciwłupieżowego podczas mycia na co najmniej 10 minut, pozwoli to, na skuteczniejsze działanie substancji aktywnych.

2.Skuteczne w zwalczaniu łupieżu są również płukanki, sporządzane z ziół. W tym celu można wykorzystać rozmaryn lekarski lub płukankę z liści laurowych. Ocet jabłkowy również doskonale może pomóc w walce z tym schorzeniem. Ma on właściwości drożdżo- i grzybobójcze.

3.Można wykorzystać również jogurty z żywymi kulturami bakterii. Natarcie głowy jogurtem i pozostawienie go na 30 minut pomaga kontrolować wzrost drożdży, dlatego też lekarze często przy rozpoznaniu drożdżycy, zalecają picie jogurtów.

4.Olej zawarty w siemieniu lnianym, łagodzi swędzące podrażnienie skóry. Kuracja jednak wymaga cierpliwości, zanim zauważalna będzie poprawa, mogą minąć nawet 3 miesiące po codziennym spożywaniu 1 - 2 łyżeczek oleju z siemienia.

Zwykle łupież daje się zwalczyć domowymi sposobami - stosowanie leczniczych szamponów i inne opisanych metod, często już po dwóch tygodniach daje doskonałe efekty. Jednak należy się udać do lekarza, jeśli żadne środki nie pomagają, albo skóra głowy jest zaczerwieniona i bardzo swędzi. Konsultacja z lekarzem jest niezbędna, gdy na szyi pojawią się żółte, pogrubiałe płatki złuszczonej skóry albo czerwone placki w linii włosów. To może być objaw łojotokowego zapalenia skóry - choroby wymagającej interwencji dermatologa.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT